90-åring i Solberga utsatt för bedrägeri i hemmet
LYSSNA PÅ ARTIKELN polisnotis Solberga Publicerad 09:15, 26 mars 2023På lördagen utsattes en drygt 90 år gammal kvinna för bedrägeri i Solberga.
Polisen fick larm om händelsen klockan 16 på eftermiddagen.
– Kvinnan fick besök av en yngre kvinna som påstod att hon kom från banken. Hon lyckades förmå den äldre kvinnan att lämna ifrån sig bankkort och guldsmycken, skriver polisen på sin hemsida och fortsätter:
– Äldre personer och personer med nedsatt funktionsförmåga kan drabbas av brott på grund av att de kan ha svårt att försvara sig. Ofta handlar det om att någon stjäl pengar eller värdesaker genom att lura sig in i deras hem på ett bedrägligt sätt. Tala med äldre i din närhet om risken att utsättas för brott.
Polisen tog upp en anmälan om bedrägeri.
LÄS MER: Bedrägerier mot äldre ökar – så skyddar du dig
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k