Många starka reaktioner på flytt av mässan: Vi får inte plats i Kista
Älvsjö LYSSNA PÅ ARTIKELN Publicerad 10:10, 11 oktober 2023Beskedet om att Stockholmsmässan ska flytta från Älvsjö har fått många läsare att reagera. En del är positiva medan andra är starkt negativa.
Att mässan skulle rymmas i Kistamässan är inte möjligt. Det säger mässans vd till tidningen Travel News.
I veckan rapporterade DN att Stockholms stad ska sälja Stockholmsmässans operativa verksamhet. Istället ska en ny stadsdel byggas på området.
LÄS ÄVEN: S: Stockholmsmässan i Älvsjö ska rivas
Reaktionerna från Bättre stadsdels läsare har varit många på den nya planen. Många är positiva till att det istället blir bostäder på platsen.
– Låter bra! Om ingen är intresserad eller smart nog att driva en verksamhet som folk är beredda att betala för så är det bättre att göra något annat. Fler bostäder betyder även fler arbetstillfällen i hela stadsdelen inom många olika områden. Det är inte antingen eller…skriver Christer Andersson på Bättre stadsdels Facebooksida.
Men flera är upprörda över att mässan flyttar.
– Ingen har tydligen blivit tillfrågad av vanligt folk! Skäms politiker! Det här accepterar jag inte. Av girighet ska allt som går att göra bostäder av ska det göras bostäder och säljas. Inget ska finnas till folket. Nu blir det krig! skriver Karen Avis.
LÄS ÄVEN: Stockholmsmässan flyttar från Älvsjö?
Mässans vd Christian Clemens ser många fördelar med att byta till privata ägare, men samtidigt avfärdar idén att hans mässor och kongresser skulle få plats i Kistamässans eller XPO-Arlandas lokaler.
– 90 procent av våra event är så stora att de inte får plats där. Det vore som att försöka flytta in Tele2 på Östermalms IP, säger han till Travel News och fortsätter:
– Var sjätte övernattning i Stockholm kommer från mässan. Vi drar in 2-3 miljarder i turistekonomiska effekter, pengar och arbetstillfällen inom restauranger, hotell, transporter och butiker.
Innan rivningen av mässan äger rum ska mässkonceptet och dess varumärken säljas. Först runt år 2030 kan det första spadtaget tas.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k