Dagens fråga: Vad är den viktigaste frågan inför valet?
fruängen Publicerad 17:12, 15 maj 2026Med valet 2026 på ingång gav sig Bättre stadsdel ut till Fruängen centrum för att ta reda på de viktigaste frågorna inför valet.
Vad är den viktigaste frågan inför valet?
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Andreas, Västertorp
– Det är vården för den är ganska försämrad och sen det här med skatterna. Att dubbelbeskattas som pensionär känns som ett straff. Jag har betalt min skatt och sen ska jag betala skatt på skatt, det tycker jag inte heller om.

Anton, Fruängen
– Jag skulle säga att mänskliga rättigheter för alla är det viktigaste och att vi tar hand om varandra i samhället tycker jag är viktigt.

Margareta ,Mölndal
– Den viktigaste frågan i valet, det är nog ekonomin och de sociala klyftorna.

Rikard, Fruängen
– Skolan, äldreomsorgen och sjukvården är de viktigaste frågorna för mig och ligger mig närmast hjärtat.

Bruno, Milano
–Jag är inte politisk aktiv, jag gör yoga och har en spirituell praktik. Jag är inte intresserad av politiker för att vi är här som gäster. Vi är spirituella själar och är här tillfälligt i livet. Vi har ett nästa liv efter detta, så vi behöver koncentrera oss mer på det spirituella livet.
LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Vad skulle du vilja ändra i miljön i ditt närområde?
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k