Här är 15 nya lagar som träder i kraft 1 juli 2026
Sverige Publicerad 09:50, 30 juni 2026Den 1 juli träder ett antal nya lagar och regler i kraft. Här är några av dem:
Tillfälligt sänkt skatt på bensin och diesel
Koldioxidskatten på bensin och omärkt diesel sänks tillfälligt den 1 juli–30 november 2026. Den skattelättnad på bränsle som gällt från den 1 maj sänks ytterligare till 3 kronor per liter inklusive moms för både bensin och diesel.
Dessutom sker följdändringar av nedsättningen för skatt på jordbruksdiesel för arbetsmaskiner, skepp och vissa båtar i yrkesmässig jordbruks-, skogsbruks- och vattenbruksverksamhet den 1 juli–31 december 2026.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Mer flexibla regler för andrahandsuthyrning
Det blir lättare att hyra ut en bostadsrätt eller villa under en längre sammanhängande period, att man har hyrt ut tidigare ska normalt inte i sig hindra fortsatt uthyrning om man har skäl, och uthyrning ska kunna ske under längre tid än i dag.
Det införs också friare hyressättning, samtidigt som hyresgäster även fortsättningsvis har möjlighet att få en överhyra prövad av hyresnämnden. Reglerna för företagsbostäder och delningsbostäder moderniseras för att bättre möta företagens behov av bostäder till sin personal.
Lägre avgift för barnomsorg
För barnfamiljer kommer 10 000 kronor att räknas bort från den samlade inkomsten innan avgiften för barnomsorg fastställs. Det sänkta maxtaket gäller för både förskolor och fritidshem.
Språkkrav i äldreomsorgen
Kommuner och privata utförare måste arbeta för att personalen inom äldreomsorgen har tillräckliga kunskaper i svenska för att kunna ge omsorg på ett tryggt och säkert sätt.
Tullavgift införs vid näthandel
Varor som skickas från länder utanför EU tillförs en ny avgift. Avgiften är 3 euro per vara, samtidigt som den tidigare tullfriheten för varor med ett värde upp till 150 euro, motsvarande cirka 1 600 kronor, tas bort.
Nya demonstrationsregler
Polisen får större möjligheter att styra demonstrationer och andra offentliga tillställningar om det behövs av säkerhetsskäl.
Polismyndigheten får möjlighet att kunna ändra tid eller plats, stoppa en sammankomst på en viss plats eller tid, ställa in evenemang som bedöms hota människors liv eller hälsa och lättare ingripa mot personer som stör ordningen.
Billigare att ladda bilen på jobbet
Förmånen att ladda elbilen på jobbet blir permanent skattefri. Den som har en laddhybrid som förmånsbil och laddar den med el på jobbet ska ha motsvarande avdragsrätt för drivmedel för tjänsteresor som den som har bekostat allt drivmedel själv. Lagarna gäller från den 1 juli.
Nya jaktregler
En ny sekretessregel införs för att skydda personer vars namn och andra personuppgifter finns i till exempel ärenden om jakt på stora rovdjur. Syftet är att minska risken för hot, trakasserier och sabotage mot jägare.
Reglerna ändras också så att det blir enklare att besluta om skyddsjakt, bland annat på klövvilt. Länsstyrelsen får besluta om skyddsjakt om det behövs för att förhindra skada. Det är en mildare skrivning än dagens regler, där det krävs att det handlar om allvarlig skada.
Sänkt moms på entrén till dans
Momsen på entréavgiften till danstillställningar sänks till 6 procent, samma nivå som för andra kulturevenemang som teater och balett. Den lägre momsen gäller för entrén till evenemangen.
Sänkt mervärdesskatt på tillträde till danstillställningar (Riksdagen)
Fler ska acceptera kontanter
Matbutiker och apotek ska börja ta emot sedlar och mynt. Bankerna ska också göra det lättare för kunder att sätta in kontanter. Syftet är att underlätta för äldre och andra som inte använder digitala betalningar, och att öka samhällets beredskap om de digitala systemen fallerar.
Åtstramning av bidragssystemet
Den som har fått försörjningsstöd i minst tre månader från den 1 juli 2026 måste delta i aktiviteter för att fortsätta få stödet. Den som säger att man inte kan arbeta på grund av sjukdom måste från samma datum lämna läkarintyg.
Sänkt alkoholskatt för alkoholvaror från oberoende småproducenter
Alkoholskatten sänks för alkoholvaror som produceras av oberoende småproducenter.
Sänkt alkoholskatt för alkoholvaror från oberoende småproducenter (Riksdagen)
Vindkraftsersättning till närboende
Grannar till vindkraftsanläggningar kan i vissa fall få ersättning motsvarande en andel av anläggningens årliga intäkter. Om vindkraftersättningen gäller en privatbostad är den skattefri. Lagen gäller från den 1 juli.
Vindkraft i kommuner (Riksdagen)
Förbud mot äktenskap mellan nära släktingar och månggifte
Kusinäktenskap och äktenskap mellan andra nära släktingar förbjuds, däribland giftermål mellan halvsyskon och adoptivsyskon.
Från och med den 2 juli ska förbudet mot att erkänna månggifte gälla utan undantag.
Förbud mot kusinäktenskap och äktenskap mellan andra nära släktingar (Riksdagen)
Stärkt lagstiftning mot hedersrelaterat våld och förtryck (Riksdagen)
Ny lag om svenska fängelsestraff utomlands
Den 3 juli införs en ny lag som innebär att den som döms till fängelse kan få avtjäna en viss tid av sitt straff på en kriminalvårdsanstalt utomlands. Den som vistas utanför Sverige på grund av kriminalvård ska inte avregistreras från folkbokföringen.
Källor: Skatteverket, SVT, EFN
LÄS ÄVEN: Här är 15 nya lagar som träder i kraft 1 januari 2026
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:




















Följare 19,5k