Man avliden efter skottlossning – två anhållna
polisnotis skärholmen Publicerad 22:40, 1 februari 2017En av de som skadades i Skärholmen på onsdagen i samband med skottlossning har avlidit. Det skriver polisen på sin hemsida. Personens anhöriga är underrättade. Tillståndet för den andra skadade personen är kritiskt. Två personer har anhållits i ärendet.
– Detta innebär att brottsrubriceringen ändrats till mord och mordförsök, skriver polisen.
Det var klockan 15.06 på onsdagseftermiddagen som polisen samtal om skottlossning i Skärholmen.
Två personer hittades skadade på platsen.
En av offren hittades skadad mitt i ett bostadsområde, den andre i en bil som kraschat mot en stolpe.
– Jag hörde massor med smällar, säger ett vittne till Aftonbladet.
Polisen har spärrat av platsen och polisen jagar gärningsmannen eller männen.
De skadade togs med ambulans till sjukhus. En förundersökning om försök till mord/dråp inleddes klockan 15.20, skriver polisen.
Polisen arbetade sedan med ett flertal patruller i området. Det genomfördes samtal med vittnen och dörrknackning. Hundpatruller fanns också på plats och det inventerades om det finns kameror i området.
Uppdatering 170202 klockan 06.40
Två personer anhölls på onsdagkvällen anhållna för mord och mordförsök.
Den sedan tidigare skadade personen vårdas fortfarande på sjukhus.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Så fredas rödlistade arter vid Trekanten: Därför skyddar vi sjön
- SL: Nya avgångar för pendeltågen på helgnätter
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Flera regler för att ta med cykel på förortståg – detta gäller
- Händer i helgen 21-23 augusti i Stockholm: 13 tips



















Följare 19,5k