SL byter tidtabell – resenärer med pendeln och röda linjen vinnare
Älvsjö hägersten Publicerad 00:05, 8 december 2017På söndag byter SL tidtabell och flera förändringar till resenärernas fördel. Pendeltågstrafiken får en utökning av turtätheten genom 15-minuterstrafik under större delen av dygnet.
Det blir fler och senare avgångar, tätare avgångar och senare avgångar på lördagar.
– Det blir tätare trafik på knutpunkter under hög- och mellantrafiken och längre tid kommer att räknas som högtrafik jämfört med 2017. Samtidigt införs snabbtåg som inte stannar vid alla stationer på sträckan och samtliga pendeltågslinjer byter även linjenummer, skriver SL på sin hemsida.
– Trafiken utökas med 20 procent över hela veckan och det blir fler avgångar med 15-minuterstrafik i stort över hela pendelstågssystemet, säger presskommunikatören Claes Keisu till SR P4.
För tunnelbanan blir det en del mindre förändringar i tidtabellen för att fördela kapaciteten dit behovet är störst. Som Bättre stadsdel tidigare rapporterat kommer ett antal avgångar på röda linjen, som tidigare utgått från Liljeholmen under eftermiddagsrusning, förlängas och istället starta vid Telefonplan.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Prisbelönt amerikanskt drama får Sverigepremiär i Årsta – ung smålänning satsar eget sparkapital: Wow
- Polisen: Här sker flest telefonbedrägerier – så skyddar du dig
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- Polisen varnar: Cyklister i trafiken måltavlor i ny stöldvåg



















Följare 19,5k