Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

vänsterpartiet kvinna_politiker

Val2022: Så svarar Vänsterpartiet på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

Publicerad 07:21, 8 september 2022

Maria Ljuslin, (V) vice ordförande i Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd svarar på läsarnas frågor:

1.Skolan-Förskolan

Arbetsmiljön för fritidspedagoger har kritiserats för att den är undermålig. Till exempel finns exempel på organisationer där endast två pedagoger har ansvar över 50 barn i årskurs 2.

Hur vill ert parti att fritidspedagogernas arbetsmiljö ska kunna förbättras så den blir säker och långsiktigt hållbar där barn kan må bra och utvecklas? 

SVAR: – Vänsterpartiet är det parti som satsat mest på skolan och förskolan. Vi vill se:

-Krav på minskade barngrupper och minskat antal barn per pedagog.

Max 12 barn per tre personal för barn upp till tre år och ett tak på max 15 barn per tre personal för de äldre än tre år. Det är också ett slag för en rimlig och trygg arbetsmiljö för såväl barn som personal.

-Vi behöver kvalitetssäkra förskolegårdarna med lekvärdesfaktorer och säkerställa rimliga och rymliga storlekar på gårdarna.

-Skolan är inte stadsdelens fråga men vi vill i Vänsterpartiet satsa på våra skolor och se mindre klasser och fler lärare i ett två-lärarsystem.

-En satsning på elevhälsan är avgörande för att skapa rimliga förutsättningar för att också lärarna ska få göra sitt jobb och varje elev få rätt förutsättningar att klara skolan. Vi behöver bryta den besparingstrend som den borgerliga majoriteten lagt på skolan, som gjort att viktiga kringfunktioner i skolan behövts att kraftigt skära ner på. Samtidigt som den psykiska ohälsan bland unga ökar.

-Vi vill säkerställa trygga vägar för barn till skola, så att det finns cykel- och gångvänliga vägar dit och krav på låg hastighet för bilar nära skolorna.

-En viktig satsning är också att stärka samarbetet med skola, socialtjänst och polis och grannära stadsdelsnämnder.

2.Förtätning

Det finns ett långtgående planer på att bygga upp mot 200 bostäder i och intill Kastanjeparkeni Mälarhöjden. Samråd och beslut sker under 2022.

En lokal opinion kräver att bygget i parken stoppas och att lekplatsen och skogsområdet intill bevaras och rustas upp. 

A.Vad anser ert parti om detta? Ska det byggas i Kastanjeparken?

SVAR-Vi i Vänsterpartiet vill värna såväl Kastanjeparken som Lugnet, Älvsjöskogen, Herrängsskogen, Eolshälls 4H-gård och Aspuddsparken när vi planerar varsam förtätning i stadsdelen.

-Vi vill se fler HR men till hyror folk har råd med. Vi vill sluta bygga antingen eller, antingen grönmark eller bostäder. Vi anser att vi ska bygga MED grönt och företrädesvis bygga på redan hårdgjorda ytor. På så sätt står vi också stadigare inför kommande klimatrelaterade påfrestningar såsom skyfall eller torka.

I både Älvsjö och Mälarhöjden fortsätter villor att rivas för att ge plats åt flerfamiljshus med upp till ett tiotal bostadsrätter på en villatomt. 

B.Hur ser ert parti på detta? Ska planreglerna skärpas så att trädgårdsstaden behåller sin karaktär eller är det bra att det förtätas så fler får bostad?

SVAR-Vänsterpartiet tror på en blandad stad med en variation av bebyggelse men stadsutveckling ska ske i dialog med medborgarna och utgå från behov.

-Vi ser inte riktigt att rivningen av villor till förmån för enstaka bostadsrätter blir ett svar på bostadsbristen. Vi har en skriande brist på HR i våra områden. Ett problem som ökat i och med majoritetens utförsäljningar av hyresrätter och allmännytta.

C.Hur ska stadsdelens grönområden bevaras?

SVAR-Vi vill säkerställa att våra grönområden är tillgängliga, trygga och är välskötta.

En stor utmaning är att det är så många skolor och förskolor som har undermåliga storlekar på deras gårdar vilket innebär att slitaget ökar i våra grön- och parkområden när dessa används i brist på alternativ.

-Vi vill värna våra grönområden när vi planerar byggnation och säkerställa så att vatten och naturnära gångstråk bevaras öppna och tillgängliga för allmänheten.

-En enskild satsning för att bevara våra grönområden är också att säga nej till minimala utsläppsgårdar gällande förskolorna och alltför små skolgårdar.

Val2022: Så svarar MILJÖPARTIET på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

3.Levande stadsdelscentrum

Under pandemin när folk jobbade hemifrån levde olika stadsdelscentrum som finns i området upp. Vad behövs, enligt ert parti, för att dessa centrum bli mer levande även nu när pandemin är över? 

SVAR-Vi vill satsa mer på att främja lokal handel och skapa fler lokala mötesplatser för invånare, ett säkert sätt att också öka känslan av trygghet, grannskap och tillhörighet.

-Det är också en satsning för att minska behovet av att behöva åka långt för bra handel.

-Vi vill satsa på både Fruängens torg och Älvsjö torg för att skapa trygga lokala områden nära till handel och kollektivtrafik.

-Vi beklagar att majoriteten tvingade Melodybox att stänga och flytta från Telefonplan men vi vill satsa på fler åldersöverskridande mötesplatser och tillgängligt kulturliv i hela stadsdelen med öppna träffpunkter och tillgängliga bibliotek.

-Vi vill satsa på ett fritidsbibliotek för utlån av fritidsprylar i stadsdelen och gärna två med tanke på vår stadsdels storlek. Ett slag för såväl cirkulär ekonomi som för att tillgängliggöra fritidsaktiviteter och sammanhang.

-Vi vill se ökat antal mötesplatser för unga med trygg vuxen närvaro, nu finns bara 3 stycken ungdomsgårdar planerade i hela vårt stora område, en område i storlek som en mellanstor stad.

-Vi vill se flera lokala träffpunkten i vår stora stadsdel.

Val2022: Så svarar CENTERPARTIET på läsarnas frågor om Hägersten-Älvsjö

4.Parkskötsel och snöröjning

Både parkskötseln och snöröjningen i Hägersten-Älvsjö har kritiserats av invånare för att den är undermålig. 

På vilket sätt vill ert parti utforma och kvalitetssäkra parkskötseln och snöröjningen så att den fungerar och tjänar invånarna väl i stadsdelsområdet?

SVAR: –Det är dags att ta tillbaka parkskötseln i egen regi för att bättre kunna ta ansvar över skattemedel och lokala behov.

-Vi vill säkerställa lokal kompetens och långsiktigt ansvarstagande istället för att fokus ska läggas på dyr och tidskrävande kravuppföljning.

-Vi under en längre tid sett resultatet av luckor som uppstått i de upphandlingar som har gjorts och vi har inga nuläget små möjligheter att ställa krav på underentreprenörer, kompetens eller att de arbetar efter justa villkor och kollektivavtal. 

-Alternativ är vi i Vänsterpartiet också öppna för att kärnverksamheten av parkskötseln ska skötas i egen regi men i samverkan med externa entreprenörer med lokalkännedom  för vinterväghållning, trädvård och underhåll av exempelvis plaskdammar och lekparker.

5.Äldreomsorgen

Det råder brist på medicinsk personal inom äldreomsorgen. Bedömningar och “besök” av de gamla sker fortfarande många gånger på distans via telefon. Personalstyrkan är underdimensionerad på många ställen. Hur vill ert parti lösa detta?

SVAR -Vänsterpartiet vill se fler fastanställda inom äldreomsorgen i stället för otal olika timanställda, en besparingstrend som var särskilt förödande under pandemin.

-Det är också avgörande att satsa på trygghet för omsorgstagare inom äldreomsorg och hemtjänst. Bort med minutstyrning av vård och omsorg och inför ramtid.

-Vi vill se krav på en maxgräns på antal olika personer en hemtjänsttagare får möta under en 14-dagarsperiod. 

-Svenska språket ska tillgängliggöras genom utbildning i anslutning till arbete så att vi snabbare ökar andelen kompetenta medarbetare i äldreomsorgen.

-Digitalisering kan vara positiv men får aldrig bli en besparingsåtgärd. Vi ser också ett problem med digitalt utanförskap som är ett problem när tillgänglig vård och äldreomsorg ersätts av digitala lösningar.

-Vänsterpartiet ser att det är mycket angeläget för kommunen att anställa fler sjuksköterskor i äldreomsorgen och satsa på undersköterskorna.

-Att höja omsorgsförmågan med fler sjuksköterskor och fastanställda undersköterskor  i äldreomsorgen är också viktiga åtgärder då äldre som bor på äldreboendena generellt har större vårdbehov än tidigare.

6.Klimatet

Det har höjts lokala röster att Hägersten – Älvsjö stadsdelsförvaltning bör stärka sitt engagemang i klimatomställningen.”Halten av växthusgaser ska stabiliseras på en nivå som innebär att människans påverkan på klimatsystemet inte blir farlig”, står det i FN:s klimatkonvention.

Ökningen av jordens medeltemperatur ska hållas ”väl under 2 grader C” och vi ska ”vidta åtgärder” för att begränsa uppvärmningen till max 1,5 grader, enligt det globala klimatavtalet i Paris 2015.

Vilka lokala åtgärder vill ert parti använda sig av stadsdelarna? Vad ska medborgarna göra för att det globala klimatavtalet ska följas?

SVAR-Vänsterpartiet vill värna om våtmarker och särskilt skyddsvärda växt- och djurarter vi har i vårt område vilket också innebär att värna våra skogar och grönområden.

-Vi vill gärna se att ett klimatråd knyts till förvaltningen, såsom rådet för funktionshinderfrågor och pensionärsrådet. Ett råd som ska ha funktionen att granska stadsutveckling och verksamheter ur ett klimatperspektiv.

-Vi vill satsa ännu mer på klimatsmart mat i stadsdelen men också tillräckligt med resurser så att kockarna kan ha råd att köpa ekologiskt och helst närproducerad mat.

 -Vi vill stötta lokala klimatsmarta initiativ som främjar lokal odling och lokal gemenskap.

-Både vår stadsdel och Stockholm som kommun ligger i framkant när det gäller grön elförsörjning och vi vill ytterligare satsa på

förnyelsebara energikällor.

-Vi vill rusta upp och energieffektivisera bostäder, idrottshallar och andra kommunala fastigheter.

-Vi vill se mer av återbruk av såväl material som olika interiörer. Det gäller även byggmaterial vid bostadsbyggnation och annat materialval. Vi vill också se minskat användande av engångsprodukter i våra lokala verksamheter.

-Vi vill se fler ängsmarker och satsningar på bin och vilda pollinatörer i vårt område.

Maria Ljuslin, (V) vice ordförande i Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd

Partierna i Hägersten-Älvsjö svarar på läsarnas frågor i Bättre stadsdel, schema:

Måndag 5 sep: Centerpartiet och Liberalerna

Val2022: Så svarar CENTERPARTIET på läsarnas frågor om Hägersten-Älvsjö

Val2022: Så svarar LIBERALERNA på läsarnas frågor om Hägersten-Älvsjö

Tisdag 6 sep: Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna

Val2022: Så svarar SOCIALDEMOKRATERNA på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

Val2022: Så svarar SVERIGEDEMOKRATERNA på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

Onsdag 7 sep: Moderaterna och Miljöpartiet
Val2022: Så svarar MODERATERNA på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

Val2022: Så svarar MILJÖPARTIET på läsarnas 6 frågor om Hägersten-Älvsjö

Torsdag 8 sep: Vänsterpartiet och Kristdemokraterna

Prenumerera gärna på Bättre stadsdel. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera härTack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

Hur långt är vi beredda att flytta för ett jobb?

Regeringen har gett Arbetsförmedlingen i uppdrag att ta fram förslag på ett nytt flyttstöd som kan göra det lättare för arbetslösa att ta jobb i andra delar av landet. Syftet är att fler arbetslösa ska kunna ta ett arbete i regioner där efterfrågan på arbetskraft är hög.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Var kan du tänka dig att flytta för att ta ett nytt jobb?

Mattis, Liljeholmen 
– Det skulle vara svårt för jag är rotad här i stan just och jag trivs bra. Men det beror på hur desperat situationen är. Just nu jobbar jag med IT och det finns ganska många jobb i Stockholm.

Emma, Årsta
– Jag vill inte hitta ett nytt jobb för jag tycker jättemycket om det jobb jag har just nu. Om vi hittar en större lägenhet skulle vi tänka oss att flytta. Vi bor i Årsta nu och vi skulle vilja stanna i söder om stan, vi har tittat typ på Farsta eller Hökarängen.

Anna, Spånga
– Jag skulle först och främst tänka vart som helst i Sverige nästan om man tänker så eller var det tänkt att jag skulle tänka i Stockholm eller får jag tänka fritt. För att hitta jobb för att få det att gå runt då skulle jag vara öppen där arbete finns  och avväga att det inte fanns för få människor som bor där. Jag vill vara där det finns lite fler människor som jag kan interagera med.

Tara & Ramona, Bandhagen och Älvsjö 
– Jag skulle vilja flytta till Japan på en gång, Kyoto kanske ute på landet, det är drömmen, säger Tara

– Jag skulle vilja flytta till London eller Chicago för jag trivdes väldigt mycket i Chicago, säger Ramona

Williams, Upplands Bro 
– Jag skulle vilja flytta till Norge för att det är ett land som är mer likt Sverige. Jag har åkt runt i världen men  jag tycker inte om de andra länderna även om  de har fördelar också.

LÄS ÄVEN: Dagens fråga: Är du allergisk mot pollen? Påverkar våren dig på andra sätt?

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:11, 25 april 2026
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Casino utan svensk licens
Casinon utan spelpaus
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons:

Skapa ett gratis konto eller logga in

Få tillgång till att läsa den här artikeln samt begränsat gratisinnehåll

Ja! Jag vill gärna ta del av nytt innehåll och uppdateringar.