Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Startar insamling för åtalade konstnären Saga Berlin

Publicerad 12:00, 10 oktober 2018

I måndags var det rättegång mot konstnären Saga Berlin i Södertörns tingsrätt. Hon är misstänkt för grov skadegörelse av Personnebadet och riskerar skadeståndsbelopp på över 300 000 kronor. Saga erkänner brottet. Nu har en insamlingskampanj startat för henne.

Hennes konstverk i bassängen har dokumenterats i en musikvideo hon gjorde till artisten Max Perkeles låt.

I verket ingår också återställning av bassängen. En saneringsfirma hade gett Saga en offert på 47.000 kronor. Men polisen avbröt arbetet och hon fick inte gå vidare med saneringen på egen hand.

Under rättegången uppgav Saga Berlins advokat Matilda Bergström att hennes handlande ska jämföras med att kasta skräp i skogen och sedan plocka upp det, och att Berlin stoppades från att sanera platsen eftersom hon tillsammans med två av sina fotografer greps av polis under produktionen, skriver tidningen Expressen.

Enligt åklagare Daniel Jonsson spelar det ingen roll att det var ett konstverk. Straffskalan för grov skadegörelse är fängelse i upp till fyra år. Jonsson yrkar på villkorlig dom förenat med dagsböter och ett krav om skadestånd, skriver Expressen.

Som Bättre stadsdel tidigare berättat var Saga en av de som blev påkörda på Drottninggatan vid terrorattacken. Då fick hon svåra skallskador. Hon beviljades 150 000 kronor i skadestånd i samband med terrorrättegången.

– Min hjärnskada kommer sitta i hela mitt liv. Man hoppas ju att det kommer bli bättre, men det finns ingen som säger att jag kan jobba utom jag, men jag kommer jobba på något sätt, sa Saga Berlin under förhandlingen om skadegörelseåtalet.

Nu har en insamling startat för henne.

– Vi är många som tycker att kontrasten att begära över 300 000 kr för att ha målat graffiti i en tom bassäng är absurd. Framförallt visar det hur liv värderas när det ställs mot materiella ting. Saga har idag börjat den långa vägen tillbaka och tar små steg mot sitt gamla livet. Om hon döms för detta är det ännu en katastrof för henne, står det på Facebooksidan Backa Saga.

– Vi startar nu en insamling för att betala Sagas böter. För att visa att vi backar Saga och för att vi anser att de offentliga rummen är till för alla.

Läs mer om kampanjen här

Bild: Alexander Farnsworth

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: