
“Kombinationen kafé, catering och events passar bra”
årstadal LiljeholmskajenI måndags öppnade Andreas Järking kaféet Le på Café i hörnet av Grönbrinksgatan/Fredsborgsgatan i Årstadal.
Väggarna i kaféet visar Andreas intresse för rockmusik och inredningen bjuder in till en skön fikastund i soffan eller en snabb lunch vid ett av borden. Plats finns för ett 15-tal gäster.
Nu i starten är det mest kaffe och ost- och skinksmörgåsar som serveras men mera matiga mackor och sallader finns snart på menyn.
Konkurrensen bland fiken är hård i området, så jag frågade varför han satsade just här. Han förklarade att lokalen har ett bra läge för familjens verksamhet som också inkluderar catering och events. Redan nu har ett företag haft en event för cirka 30 personer i lokalen.
– Kombinationen kafé, catering och events passar bra i området, säger han med ett leende!
Mer information kommer snart i Bättre stadsdels restaurang- och kaféguide
Text och bild: “Majk” Eyre
Läs mer:
Mest lästa:
- Nya skybaren på kajen öppnar snart – söker serveringstillstånd
- Munskydd hela dygnet i kollektivtrafiken – detta gäller
- Byggstart i Bredäng: 200 lägenheter i höga hus vid Sätraskogen
- Hudterapeut startar eget i Fruängen: Fotvård populärt
- Så funkar koppeltvånget
- Debatt: S: Oroande att mötesplatser för unga ska stänga
Följare 19,5k