
Nu är korna tillbaka på Sjöängen
SAMARBETEMAJ 2023. MUUU! I mitten på maj var det kosläpp vid Sjöängen i Örby slott. Korna är en satsning på biologisk mångfald av Hägersten-Älvsjö stadsdelsförvaltning, som nu görs för andra året i rad.
I år ska tre kor med varsin kalv beta på den gamla sjöbotten under sommaren. När djuren betar hindras ytan från att växa igen. Istället får blommande örter utrymme att växa, vilket gynnar fjärilar, bin och humlor. Det är mycket bra för den biologiska mångfalden.
– Betande kor är ett sätt för oss att lokalt gynna den biologiska mångfalden, samtidigt som korna är ett trevligt inslag i miljön. Vi får väldigt positiv respons, korna är verkligen uppskattade av närboende och besökare, säger Sara Grolander (MP), ordförande i Hägersten-Älvsjö stadsdelsnämnd, som hälsar korna välkomna tillbaka.
Du kan också bidra!
Du kan också hjälpa och stimulera den biologiska mångfalden i staden!
På webbsidan http://parker.stockholm/vaxter-djur/biologisk-mangfald finns många tips.
Där finns också programmet till Biologiska mångfaldens dag 22 maj!
Denna text är producerad av Stockholms stad
LÄS MER: Fler artiklar om Hägersten-Älvsjö
Läs mer:
Mest lästa:
- Mordet i Västertorp – en vecka har gått – så jobbar polisen nu
- Äldre man nerslagen och rånad – kvinna överfallen
- NOMINERAD 2023: Elin driver snabbväxande bolag med mångfald: Detta är vår främsta styrka
- Hallå där, Hägersten-Älvsjös nya direktör Lee Orberson – vem är du?
- Förslag: 125 lägenheter kan byggas i Liseberg – samrådsmöte i dag
- Lyckad lansering av lokal vandringsguide – nya säljställen klara
Följare 19,5k