Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

app

Seminarium om säkerhet för dig som är företagare

APRIL 2023. Är du företagare i Hägersten-Älvsjö och intresserad av att få information och kontaktvägar till andra företag i säkerhetsfrågor? Välkommen på digitalt seminarium i april och maj. 

Visste du att det finns en app där företag kan hålla kontakt med varandra i trygghetsfrågor? Via Svensk Handels app Säkerhetscenter kan man få  varningar, dela information med andra företag, få tillgång till checklistor med mera. 

Nu kan du som är företagare i Hägersten-Älvsjö delta i ett digitalt seminarium där du får mer information om hur det fungerar. Efteråt kan du få hjälp att ansluta dig till en befintlig grupp eller starta en ny samverkansgrupp med andra lokala företag i ditt område. Ju fler som deltar desto bättre möjligheter att samverka kring  ökad trygghet och färre brott! Det kostar inget att vara med på seminariet eller att använda appen.

Det finns tre datum att välja på: 

27 april klockan 08.30–09.40

3 maj klockan 08.30–09.40

4 maj klockan 08.30–09.40

Anmäl dig senast 24 april genom e-post till bengt.jansson@extern.stockholm.se . Länk får du vid anmälan. Frågor? E-posta Bengt eller ring 070-598 05 55. Tipsa gärna fler personer och företag som du tror kan vara intresserade!

Tillsammans för ett tryggt och trivsamt Hägersten-Älvsjö! 

Läs mer: Trygghetsarbetet i Hägersten-Älvsjö – Stockholms stad (start.stockholm

Denna text är producerad av Stockholms stad
LÄS MER: Fler artiklar om Hägersten-Älvsjö

Publicerad 19:55, 18 april 2023

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

Annons:
Annons:

Nyheter

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I veckan frågade Bättre stadsdels reportrar folk i Fruängens centrum: Vad vill du läsa om i din digitala lokaltidning?

Torsten, Skåne 
– Jag vill läsa om utvecklingen av området, ombyggnationer. Vad som händer, vad som är på gång och sådant. 

Hasse, Fredshäll
Jag vill läsa lite om idrott i lokalområdet, de lokala lagen. Men också vad som händer runtomkring, med miljön, ombyggnationer och dylikt. Där jag bor ska de till exempel eventuellt flytta på en fotbollsplan. Sådant vill jag läsa om. 

Christina, Värmland
– Jag vill veta vad som händer i närområdet. Allt från olika typer av evenemang till info från stadsdelen eller kommunen. Intervjuer med lokala krögare, butiksägare är också intressant.

Linnea, Fruängen 
– Ungdomsidrott skulle vara kul, då jag är aktiv. Så man visar vad vi gör! Men såklart vad som händer och kommer hända i området också!

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack! 

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Här finns Bättre stadsdels nyhetsbrev 

Publicerad 16:15, 9 maj 2023
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: