Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Grafik i fokus på konstskola i Sätra: Därför vill vi vara en del av lokalkulturen

Publicerad 15:30, 5 januari 2024

Ett par hundra meter från Sätra centrum finns ett dystert industriområde. Här, i byggnaden framför den ödsliga parkeringen på Stensätravägen, ligger Grafikskolan. Det är den enda konstnärliga utbildningen i Norden som erbjuder utbildning inom samtliga grafiska tekniker och de konstnärliga formerna boktryck och Artists’ Books.

Grafikskolans entré är ett par trappor upp. Där möts Bättre stadsdel av ett dovt hamrande och ett lika lågmält puttrande från en kaffemaskin. Längre in i lokalen står Mariana Ekner och samtalar med ett par av sina elever. Hon har, bortsett från en sexårig paus, varit rektor för Grafikskolan sedan 2003.

Vad är grafik?
– Grafik är ett sätt att skapa bilder som genom de specifika tryckmetoderna möjliggör ett flerfaldigande av verket. Det blir aldrig identiska kopior utan handens arbete syns också, vilket ger ett eget unikt uttryck i varje bild. Avtrycket blir som en alternativ pensel. Grafiken som sådan har en demokratisk potential genom att det har mycket med boktryck att göra. Grafiken har använts mycket i just politiska sammanhang, inte minst i form av affischkonst, säger Mariana Ekner.

Hon fortsätter:
– Grafik är, oavsett politisk färg, ett uttryckssätt. Känslan är att många börjar bli lite trötta på den digitala strömmen av bilder och uttryck, och det känns som att vi är tillbaka till det här. Grafik är mer ”hands on”.

Hur är det att jobba med konventionell grafik, jämfört med den digitala?
– Man möter materialet på ett annat sätt än när man jobbar digitalt. Varenda en kan knäppa bilder och så. Trögheten i materialet gör ju, känner jag, att den är i analogi med människans. För människan, per definition, har ju en kropp. Det är skönt att materialet som sådant kommer med sitt uttryck.

LÄS ÄVEN: Designer öppnar skomakeri i Midsommarkransen

En av eleverna är Isak Heldt, som läser Artists’ Books-programmet. Han går sitt första år här och trivs bra.
– Artists’ Books-programmet är lite av ett sidospår från de andra kurserna, men jag får hoppa in på de kurserna och delta också. Jag jobbar på en seriebok och gör ett reduktionstryck i linoleum, säger Isak Heldt.

Han förklarar:
– För varje färg jag lägger på så skär jag bort lite mer av linoleumet. Det blir successivt mer och mer färg på, tills det inte finns något linoleum kvar.

Isak Heldt bor på Kungsholmen. När han ska till skolan brukar han ta cykeln: ”Det tar typ 40 minuter!”

Vad är det som utmärker Grafikskolan, enligt dig?
– Stora lokaler! För att vara en grafikverkstad i Stockholm så är det väldigt lite folk här. Man har mycket ”free space” och behöver inte boka någon tid, och det är väldigt ovanligt. Det är också ovanligt att ha så många olika pressar. Stenlitografi, den ursprungliga litografin, finns typ inte i Stockholm, förutom här.

Vad gör du framöver?
– Jag ska söka vidare till andra konsthögskolor med det arbete som jag håller på med just nu.

En annan av Grafikskolans elever är Lily Broni. Hon berättar att hon är äldst av eleverna, men att hon ändå känner sig som en del av gemenskapen.
– Det är fin stämning här. Folk är hjälpsamma och öppna, och det är högt i tak. Och inte minst, att få jobba med de här gamla maskinerna och pressarna, det är fantastiskt tycker jag.

Lily Broni, frilansande illustratör, här i färd med att karva.

Genom att lära sig grunderna i grafik hoppas hon på att bredda skickligheterna i sin huvudsakliga syssla, som grafisk formgivare och illustratör.
– Det är jätteroligt att få använda de här olika teknikerna. Jag jobbar sedan 90-talet som grafisk formgivare och illustratör. Så jag gör illustrationer i mitt jobb och det här är en vidareutveckling på det, kan man säga.

Utöver yrket som rektor är Mariana Ekner själv konstnär. Som ung studerade hon på både Nyckelviksskolan och Konstfack, och hon har alltid sett skapandet som ett självklart sätt att uttrycka sig. Hon upptäckte konsten redan som sexåring, i samband med att hon gick på en waldorfskola i Bromma.

Men trots att hennes hennes familj var tillåtande och kulturintresserade så tog det ett tag innan hon förstod att hon kunde jobba som konstnär.
– Att hålla på med konst… Det var lite för roligt och jag trodde inte att det var det jag fick bli. Det man skulle hålla på med skulle vara svårt, trodde jag. Men sen, när jag fattade, så var det bara ”all in”.

LÄS ÄVEN: 8 lokala kulturaktörer beviljas stöd från Stockholms stad – så mycket får de dela på

Inledningsvis var hon rektor här på deltid. Hon såg det först som ett brödjobb som gjorde det möjligt för henne att ägna mer tid åt det egna konstnärskapet.
– Men en hel värld av tid öppnades. Jag upptäckte att jobbet som utbildningsledare var mycket roligare, och svårare, än jag hade föreställt mig. Men så roligt att vara rektor just på en grafikskola, för det innebär att jag försöker följa med i vad som händer, och få koll på de senaste trenderna inom ämnet.

Studenten Oscar Westerlund tar lite frisk luft, på plåttaket intill Grafikskolans lokaler.

Utöver Grafikskolan huserar även MISA Konst och Grafik här. Det är en arbetsinriktad verksamhet för personer med funktionsnedsättning som samtidigt vill utveckla sitt konstnärskap. Mariana Ekner berättar att samarbetet med MISA Konst och Grafik påbörjades redan för tio år sedan, när Grafikskolan var belägen i Hammarby Sjöstad.

Sedan dess har MISA haft daglig verksamhet och kvällskurser hos Grafikskolan, och på så vis kan funktionsnedsatta personer kombinera sin träning inför arbetslivet med konstnärligt lärande.
– Syftet är att öka deras förmåga i anställningsbarhet. Men det är också väldigt viktigt för deras personliga utveckling, på samma sätt som grafik och konst är viktigt för alla, säger Mariana Ekner.

Lina Schwentke, elev på Grafikskolan och Lisa Jönsson, verksamhetsansvarig för MISA Konst och Grafik.

Hon avslutar med en hälsning till Bättre stadsdels läsare:
– Vi vill vara en del av lokalkulturen. Jag hoppas att fler får kännedom om att Grafikskolan finns i Sätra och att fler ska hitta hit, för så blir det roligare. Det är det här med ”shift skills”; ju fler som är här, desto mer lär vi oss av varandra. Det faktiskt finns en förberedande högskoleutbildning i Sätra, här i lokalsamhället!

Till vänster: ett av Lily Bronis verk.

Grafikskolan
Adress: Stensätravägen 9A
Grundades: 1970-talet
Finansiering: Statsbidrag och elevavgifter
Vad: En konstutbildning med fem-sex lärare, där eleverna får lära sig djuptryck, sten-plåtlitografi, screentryck, samt bok- och högtryck. Under utbildningen får eleverna även träffa andra inbjudna gästlärare och föreläsare med meriter inom konst och pedagogik. Som student får man också en mentor som följer ens utveckling över tid, och som kan ge stöttning under utbildningens gång.

Utbildningar:
– Grafikgrund, ett eller två år
En högskoleförberedande utbildning som också ger grund för eget konstnärligt arbete.

– Projektutbildning, ett år
Dessa elever har ett eget projekt som de utför. Utbildningen öppnas i vissa fall upp för terminsbaserade studier.

– Artists’ Books-utbildningen, ett år
”Den är mer teoretisk och handlar delvis om vad själva begreppet ”Artists’ book” står för. Det är ett ”extended space” där man värnar om det demokratiska. Man äger sina egna produktionsmedel och behöver därmed inte gå till ett tryckeri”, förklarar Mariana Ekner.

Hur ansöker man om en plats på Grafikskolan? På deras hemsida finns mer information.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Jim Smith Rehnström

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: