KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

GREKISK AFTON med gruppen KALISPERA

2023/03/25kl.19:00

GREKISK MYT: Gruppen Kalispera berättar och sjunger

Lör 25 mars kl 19: 00 Entré: 70kr

Vad du kan förvänta dig

I myten förälskar sig guden Apollon i prinsessan Corona. De får en son som botar människor från sjukdom och död. Det blir uppror i dödsriket som ser honom som ett hot, men Apollon ger inte upp kampen för sin son.

Följ med oss in i mytens värld, till Grekland när världen styrdes av gudarna på Olympen. Här kommer en berättelse om kärlek, ond bråd död och hämnd, men också om hur det omöjliga blev möjligt. Myt och sanning i en blandning som lämnar spår än idag.

Vi berättar om hur guden Apollon blev förälskad i prinsessan Corona, en kärlek med våldsamt slut som efterlämnade en son, Asklepios, som blev berömd för sin förmåga att bota människor och rädda dem från döden. En dag gick han för långt och dödades av Zeus, gudarnas konung. Den förtvivlade Apollon satsar all sin gudakraft på att få sin son tillbaka.

Vi, som kallar oss Kalispera, var på Kreta första gången för tjugo år sedan. Där, med bergen, de bräkande fåren och havet runtomkring, blev vi betagna av den värld som skapar myter. Sedan dess har vi berätttat myter och sjungit grekiska sånger, bland annat här på Tellus. Nu vill vi åter ta er in i myternas förtrollande värld.

Föreställningen varar cirka en timma.

Välkomna!

Kalispera/Godkväll
Marianne, Agneta, Mats

Detaljer

Plats

  • Biocafé Tellus
  • Vattenledningsvägen 46
    Stockholm, 126 33 SE
    + Google Map