KALENDER
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Jazz-Rock Fusion med Wasa Express på Årsta Folkets Hus

— Vi startade 1975 och då som Klara Express, i lokalen under vår repa satt nämligen namnskylten kvar efter en flyttfirma med det namnet.
Det tyckte vi var fyndigt, men efter hand så blev det WASA express ovetande om att ett åkeri hette detta också. Jazz-rock gällde för dagen på 70-talets mitt för oss. Men efter hand utvidgades repertoaren till mer rockstuk. Idag är tanken att pröva allt som man inte gjort förr. Det håller huvudet alert. 22 dec. 1979 var det slut för första gången, men sen har vi väckt oss själva till liv ungefär vart 10:e år.
Wasa Express är ett svenskt jazzrockband som bildades i början av 1976. Medlemmarna var då Bo Hallgren (keyboard), Bo Häggström (elbas), Cary Sharaf el Din (gitarr) och Åke ”Doktor Åke” Eriksson (trummor). Bandet spelade in fyra skivor under åren 1976 till 1979, då gruppen splittrades. Efter att ha återförenats en kort tid 1986 återförenades de för andra gången 2003.
Wasa Express var på 70-talet, tillsammans med Egba, det ledande jazz-rockbandet i Sverige. Med sin samtidigt lekfulla och avancerade musikstil bröt de helt ny musikalisk mark och gjorde ett otal turnéer i Norden och övriga Europa.
Åke Eriksson — trumma.
Björn Melin och Thomas Berglund, — gitarr
Kjell Allinger — keyboard
Jesper Bergman — bas
Fredrik Mattsson och Jea Portnoff — vokal.








