KALENDER
- Detta evenemang har redan ägt rum.
Segeltorpsdagen

Segeltorpsdagen 27/8
Klockan 11–15, Juringe Gård, Mäster Lorentz väg 3.
Nu är det åter dags för Segeltorpsdagen. Ett evenemang där alla, medlemmar och icke medlemmar, kan se vad Segeltorps Villaägareförening arbetar med.
Segeltorps Villaägareförening är i år 80 år och det firar vi med lite extra aktiviteter.
Alla barn får fiska i fiskdammen, träffa trollkarlen och dessutom prova på dans.
Du får träffa flera av Huddinge kommuns ledande politiker. Du kan träffa medlemmar som arbetar med Grannsamverkan och som kör Grannstödsbilen. Stockholm Vatten berättar om Långsjön och dess vatten. Du kan prata om energi och miljö och mycket mer
Hasse Olsson håller öppet i museet så att alla kan få svar på sina frågor om Segeltorps historia.Fråga Hans så får du svar på dina frågor om Segeltorp. Hur såg Segeltorp ut 1937?
Du kan köpa boken om Segeltorp som Municipalsamhälle och mycket mer.
Vi bjuder på korv och hamburgare.
Alla är mycket välkomna!
Program:
| Tider | Vem |
| 11:15 – 11:45
12:00 – 12:30 |
Börja dagen med Corazon Dance och prova på dans för 2-8 åringar. (Vi börjar med lättare danser och gör det stegvis lite svårare efter besökarnas önskemål.)
Smart-DNA – DNA märkning |
| 12:30 – 13:00 | Trollkarl |
| 13:00 – 13:30 | Energi- och klimatrådgivare i Huddinge |
| 13:30 – 14:00 | Stockholm vatten: Vattenstatus och förbättringsarbeten i Långsjön |
| 14:00 – 14:30 | Trollkarl |
| 14:30 – 15:00 | Segeltorps historia – Hur såg Segeltorp ut 1937? |








