KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Operan Händels Agrippina från Drottningholms Slottsteater

2022/10/16kl.17:00 - 19:00
Operan Händels Agrippina från Drottningholms Slottsteater visar vi 16/11 kl. 17.00 på Park Folkets Hus. Välkomna
Biljettpris 160 kr för vuxna, 0-25 år 120 kr.
Biljetter kan du köpa på bioparkalvsjo.se alternativt köps på plats på Park Folkets hus från 16.30 i mån av plats (obs ej kontanter).
OM FILMEN
Längd 3 timmar och 46 min inklusive paus.
Händels Agrippina komponerades för karnevalen i Venedig 1710 och är en ironisk komedi om makt och erotik med en stark kvinna i titelrollen. Föreställningen är regisserad av Staffan Valdemar Holm och spelades in på Drottningholm under 2021. Handlingen är hämtad från den romerska historien och kretsar kring den makthungriga kejsarinnan Agrippina, som smider planer för att sonen Nerone ska få överta tronen efter kejsar Claudio.
Upplev en riktig barockopera på Drottningholms Slottsteaters 1700-talsscen! Scenväxlingar sker fortfarande med handkraft och rep, de magiska kulisserna blir en del av föreställningen. Vi får en sprudlande uppvisning av musikalisk talang i Händels musik. Inom barockrepertoaren framstår verket som oerhört modernt – det är samma maktspel och förräderier vi ser idag som när operan skrevs för 300 år sedan.
PÅ PLATS – PÅ PARK FOLKETS HUS
Före och under pausen kan du köpa snacks, te, kaffe, öl och vin.
Kom och stöd oss genom att se film och fika.
Bio Park i Älvsjö drivs som en ideell verksamhet. Överskottet går till att rusta upp klassiska Park i Älvsjö. Park invigdes 1928 och visade film dagligen fram till 1968.
Adress: Park, Götalandsvägen 181, Älvsjö. Hitta till oss: Buss 144 eller 165, hållplats Parkudden (gå 40 meter runt hörnet)
Notera att vi inte genomför återköp av biljetter. Biografen är utrustat med onumrerade stolar.
Välkommen
Park Folkets Hus

Visa mindre