 
                Replik: Tryggheten ökar för de boende Axelsberg – detta har vi gjort
Åsikter Publicerad 13:19, 28 oktober 2025Detta är en replik på debattartikeln: Debatt: Från trivsel till otrygghet – så har Axelsbergs seniorboende förändrats
REPLIK. Hyresgästerna i Axelsbergs seniorbostäder skattar sin känsla av trygghet i och utanför bostaden till 9 på en 10-gradig skala. Det visar den hyresenkät som Micasa Fastigheter genomför bland sina hyresgäster varje år. Under de senaste fem åren visar enkätsvaren att den upplevda tryggheten har ökat med 14 procentenheter på Axelsbergs seniorbostäder.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Tack för möjligheten att bemöta det som skrivs i debattartikeln. Vi har tidigare tagit del av rapporten och lämnat synpunkter på den gällande flera missförstånd och felaktigheter. Vi har även deltagit på ett seminarium för att bemöta rapporten – där stadsdelsförvaltningen, äldreförvaltningen och Micasavarit representerade.
Det bör poängteras att Micasas seniorbostäder är vanliga hyresrätter – inte något boende. Ingen blir placerad där, utan lägenheterna söks via bostadsförmedlingen. Det innebär att Micasa inte kan påverka hyresgästernas ålder eller hälsa.
Som en del av allmännyttan har Micasa stadens uppdrag att erbjuda seniorbostäder som är både tillgängliga och trygga. Vi kommunicerar och informerar genom kundförvaltare, nyhetsbrev, kundtjänst och en årlig kundenkät.
På Micasa arbetar vi kontinuerligt med att förbättra boendemiljö och trygghet i och omkring våra fastigheter. I den aktuella fastigheten, Jungfru Lona, har många åtgärder utförts. Vi har bland annat förstärkt belysningen, utfört inre underhåll i allmänna ytor, monterat fönster i innerdörrar i källaren och sett över behörigheter via passagesystem för att undvika obehöriga i fastigheten.
Arbetet har gett gott resultat, vilket syns i den årliga kundundersökning som Micasa gör: Hyresgästerna i Axelsbergs seniorbostäder svarar att den upplevda tryggheten ökat varje år. Under de senaste fem åren visar svaren på en ökning med totalt 14 procentenheter.
Här visas den upplevda tryggheten i aktuell fastighet, 2020-2025, enligt svar i AktivBo:s årliga enkätundersökning.

Sara Hellström, Presskommunikatör, Micasa Fastigheter
LÄS ÄVEN: Debatt: Från trivsel till otrygghet – så har Axelsbergs seniorboende förändrats
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Trafikskola i Älvsjö i konkurs – lektioner fortsätter
- SL: Ny operatör i t-banan – så kan punktligheten bli bättre
- Händer i helgen 31 oktober-2 november i Hägersten-Älvsjö och Skärholmen: 17 tips
- Fler stockholmare väljer bussen – bekvämt till Göteborg via Linköping
- Hallå där, Felix som tar över efter Brödernas i Mälarhöjden





 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								
 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								











 
	
		
		
 
  
		 



Följare 19,5k