Annons:
Annons:

KALENDER

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Afternoon tea – Konsten att bli äldre i Uppenbarelsekyrkan

2024/11/24kl.16:00 - 17:00

https://www.svenskakyrkan.se/hagersten/nyheter/24/11-afternoon-tea-med-forfattarsamtal

Välkommen till ett spännande föredrag med efterföljande frågestund. Vi möter psykoterapeuten Nanne Hessel som har skrivit boken ”Konsten att bli äldre”. Stora salen kl. 16.00. Fri entré. Föredraget startar kl. 16.30.

Söndag 24 november kl. 16.00 Uppenbarelsekyrkan

Fri entré. Dryck och tilltugg (30 kr) serveras från kl. 16.00. Föredraget startar kl. 16.30.

I boken Konsten att bli äldre skriver Nanne Hessel: ”Att åldras är inte särskilt märkvärdigt – samtidigt är det mycket märkvärdigt.”

Mitt i livet träder vi in i ett gränsland. Vi börja märka att vi åldras. Ofta talar vi om åldrandet som någonting negativt och svårt. Tiden som återstår börjar bli begränsad och vår vardag förändras.

Vi kanske inte ska vara så rädda för den förändringen? Kanske kan vi hitta en öppenhet att möta det okända och kanske till och med bli nyfikna på den här fasen – den tredje åldern i våra liv?

Nanne Hessel är certifierad psykoterapeut, ECP European Certification for Psychotherapy, Imagoterapeut/parterapeut och utbildad psykosyntesterapeut. I över 30 år har hon arbetat i egen regi och hon har hållit många kurser, program och utbildningar i personlig utveckling och ledarskap.

Ledare är Annika Almström, präst.

Om Afternoon tea

Afternoon tea är en samtalsserie i Uppenbarelsekyrkan där vi bjuder in författare eller samhälls-/kulturpersonligheter för samtal eller frågestund.

Details

Date:
2024/11/24
Time:
16:00 - 17:00

Annons:
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons: