KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Biocafé Tellus: En vacker dag… * Premiär!

2023/03/05kl.19:30 - 21:20
80:-

Välkommen på premiären av Mia Hansen-Løves nya film En vacker dag… på din kvartersbiograf i Midsommarkransen!

Sandra (Léa Seydoux) bor med sin 8-åriga dotter och tar hand om sin sjuka pappa. Han är en pensionerad filosofiprofessor vars minne, syn och självständighet tynar bort. När Sandra springer på sin gamle vän Clément tänds en gnista. Hon tillåter sig att sätta plikten som mor och dotter åt sidan till förmån för passionen. Han är gift, och hon har sina åtaganden – kanske är det just därför den tid de tillbringar ihop känns så bekymmerslös och njutbar?

En vacker dag är ett lågmält och rörande drama, av prisade regissören Mia Hansen-Løve (Bergman Island, Dagen efter denna m.fl.). Vid världspremiären på Cannes filmfestival möttes den av idel hyllningar.

Léa Seydoux är känd från bl.a. Blå är den varmaste färgen och Bond-filmerna No Time to Die och Spectre.

Mia Hansen-Løve, Frankrike 2022, 1 h 52 min

Visas söndag 5 mars kl 19.30 och torsdag 9 mars kl 19.30.

Välkommen till den 102-åriga kvartersbiografen i Midsommarkransen! Sedan 1986 drivs Biocafé Tellus av den ideella Kulturföreningen Tellus och tillsammans skapar omkring 60 medlemmar ett brett program av filmer för barn och vuxna, aktuella premiärfilmer och klassiker, konserter och utställningar, samtalskvällar m.m. och ett café som är öppet i samband med evenemang. Välkommen till kultur i Kransen! Hemsida: www.tellusbio.nu

Detaljer

Plats

Arrangör