KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Förstadens filmsalong: Sven Klangs kvintett

2019/10/18kl.18:00 - 22:00

Fredag 18/10 visar vi en riktig klassiker, den svenska jazzfilmen Sven Klangs kvintett från 1976, en bitterljuv historia om ett kringresande dansband som tagit in den experimentelle jazzmusikern Lasse på altsaxofon. I den kvinnliga huvudrollen som vokalisten Gunnel ses Eva Remaeus. Visningen är en av Tellus programpunkter under Stockholms jazzfestival.

Förstadens filmsalong är en filmklubb som kombinerar det verkligt goda i livet: 35 mm-film och god mat och dryck. Föranmälan är obligatorisk och du anmäler dig enkelt http://bit.ly/forstaden senast kvällen före evenemanget. Det är såklart inte bindande och du behöver inte anmäla dig igen om du redan är medlem.

En gång i månaden visar vi en äldre film, ofta på klassisk 35 mm. Till detta serveras mat och dryck. Mitt i filmen har vi en liten paus då man kan hänga i caféet eller sitta kvar i salongen och prata med varandra.

Dörrarna öppnas kl 18.00 med hemlagad mat och dryck.
Filmstart: kl 19.00
Filmlängd: 114 min (+ paus i mitten)
Entré: 80 kr (+ 20 kr för nya medlemmar)
Åldersgräns: 18 år

I höst presenterar vi tre väldigt olika filmer – alla väl värda att se om igen. Så skriv in datumen i din almanacka redan nu 🙂

KOMMANDE FILMER HÖSTEN 2019
Fredag 15/11: Tala! Det är så mörkt. Regissören Suzanne Osten finns på plats vid visningen!
I december tar filmsalongen jullov, åter i januari 2020!

Detaljer

Plats