KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Röda Mattan-premiär x 2: Django och Lucky

2017/10/27kl.18:00 - 22:30

Bio Rio rullar ut den röda mattan igen 27 okt!
Kom tidigt, ta ett glas vin i baren, ät en bit i bistron, lyssna till livejazz och njut fulländat denna galaafton.

Rios husband i ledning av Palle Sollinger på bas, Erik Söderlind på gitarr och Karl-Henrik Ousbäck trummor, lovar att leda publiken genom tid och rum med gitarren i fokus. Från 30-talets Paris till den till synes tidlösa Americanan, från det flinkt eleganta med röd sammet i fonden till det dammigt oförställda med ändlösa vägar i ökenlandskap som bakgrund.

18.00 – Förhandsvisning av dramat DJANGO som utspelar sig under det ockuperade Paris 1943, samma år som Rio invigdes, där den briljanta Django Reinhardt spelar sin swing-jazz på stadens bästa arenor och konsertställen. Men han tillhör också det romska folket, och över hela Europa äger förföljelsen av romer rum. Och inom kort tar hans liv en ny vändning när det nazistiska propagandadepartementet vill skicka honom på turné i Tyskland.

21.00 – Premiär för LUCKY, välkända skådespelaren John Carroll Lynchs regidebut. Filmen är både ett kärleksbrev till Harry Dean Stantons karriär och en meditation kring dödlighet, andlighet och mänsklig samvaro. Lucky är en 90-årig kedjerökande ateist och som bor i en avskild liten ökenstad. Efter att ha överlevt alla sina samtida vänner befinner sig den oerhört självständiga mannen vid ett av livets vägskäl och beger sig ut på en andlig resa för att hitta sig själv och uppnå det ouppnåeliga: upplysning.

PROGRAM RÖDA MATTAN X 2
17.15 Jazz i salongen

18.00 Förhandsvisning: Django

20.30 Jazz i salongen

21.00 Premiär: Lucky

Detaljer

Plats

  • Bio Rio
  • Hornstulls Strand 3
    Stockholm, 11739 SE
    + Google Map

Arrangör