KALENDER

Loading Evenemang

« Alla Evenemang

  • Detta evenemang har redan ägt rum.

TELLUS BIO: ”SÖKARNA” PÅ FÖRSTADENS FILMSALONG

2015/02/20kl.18:00 - 21:00

Vårsäsongens andra film med Förstadens filmsalong är Daniel Fridell & Peter Cartriers klassiker Sökarna. Den 20 februari är det dags, och ni är som vanligt välkomna från kl 18! Innan filmen börjar säljer vi hemlagad mat och öl/vin för en billig peng. Som på den gamla goda tiden blir det paus under filmen, då man kan ta ett glas inne i caféet.

OM FILMEN
Daniel Fridell & Peter Cartriers, Sverige 1993, 108 min. Jocke bor i förorten och hamnar ständigt i trubbel. På kåken träffar han Thorsten Flincks Tony och allt blir bara värre. Sökarna bildade skola med sin råa och ibland naiva skildring av ett nytt Sverige. Nu hoppas vi att en ny generation kan lära känna denna klassiker!

OM KVÄLLEN
20 februari kl 18-22
Insläpp kl 18.00, filmstart kl 19.00
Entré: 80 kr (+ 20 kr medlemsavgift för nya medlemmar)
Åldersgräns: 18 år

FÖRANMÄLAN
Eftersom vi serverar öl och vin krävs föranmälan för nya salongsmedlemmar. Mejla namn + födelsedata senast den 19 februari för att komma med på listan, till forstadens.filmsalong@gmail.com. (Om du har anmält dig eller varit på en filmsalong tidigare behöver du inte anmäla dig igen.)

Biocafé Tellus
Vattenledningsvägen 46
126 33 Hägersten
Tunnelbana Midsommarkransen

forstadensfilmsalong.wordpress.com

Detaljer

Plats

  • TELLUS BIO
  • Vattenledningsvägen 46
    hägersten,
    + Google Map