 
                NOMINERAD: Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
Årets lokala företag liljeholmen Publicerad 12:58, 28 oktober 2025UPPDATERAD. Ett nytt litet lekland, Lekrum Glädjefyllt, med tillhörande café har öppnat nära Liljeholmsgallerian. I ett stort rum med högt i tak finns en lekvärld av mjuka lekmoduler i pastellfärger. Det riktar sig främst till åldrarna 0-6 år.
Nu har företaget nominerats till Årets lokala företag 2025.
”Hon är ett lysande exempel på att passion, hårt arbete och kärlek kan skapa något alldeles speciellt. Att hon har skapat ”LekrumGlädjefyllt” är inte bara ett café, det är en plats för gemenskap och, framför allt, en förverkligad dröm”, står det i en nominering till Årets Nystartade företag.
En jury väljer sedan ut en nominering.
Sandra Barmano har startat leklandet.
– Jag tror vi är först i Stockholm med det här speciella lekmaterialet och konceptet, säger Sandra Barmano.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Sandra har ingen tidigare erfarenhet av att driva företag.
– När jag jobbade för några år sedan blev min mamma sjuk, då valde jag att säga upp mig för att ta hand om henne. Sen kom pandemin och därefter har jag fått tre barn. Och nu har jag startat detta, säger Sandra.
Leklandet och uthyrningsföretaget Glädjefyllt i Nybohovsbacken har Sandra tagit fram tillsammans med sin man Mano.
– Man kan komma hit, ta en kopp kaffe och fika samtidigt som man har full uppsyn över sitt barn. Vi tänker att det mjuka materialet och miljön lämpar sig även för barn med olika funktionsvariationer, säger Sandra.
Inspirationen kommer från USA där de har beställt allt material.

I lokalen får totalt 50 personer vistas samtidigt och det blev bråda dagar inför invigningen.
– Vi blev lite stressade för lekutrustningen blev en månad försenad, säger Sandra.
På bara några få dagar har de packat upp och gjort iordning i den 155 kvadratmeter stora lokalen. Ett bollhav med rutschkana, broar, tunnlar, mjuka byggklossar, leksakspaneler, karuseller och radiobilar – allt anpassat för små barn i mjuka, vadderade lekmaterial.

När Bättre stadsdel är på plats leker parets två döttrar, Ellinor 4 år och Emilia, 3 år, för fullt och demonstrerar stolt alla lekstationerna. I en vagn längre bort sover lillasyster Liyana,1 år.

Genom sitt företag hyr de sedan tidigare ut hoppborgar och ett speciellt bubbeltält, en genomskinlig igloo fullt med svävande ballonger som de har hyrt ut vid både stora och små företagsevent.
– Det är väldigt populärt och vi är ganska unika med att ha just det, säger Sandra Barmano.
LÄS ÄVEN Ni har röstat – nästa år rustas lekplatsen Lugnet på temat Byn!
Uthyrningen passar bäst för sommaraktiviteter. Men med det nya lekrummet kan de nu erbjuda aktiviteter året runt.
– Vi kommer ha öppet på dagtid för drop in och på kvällen och helgerna kan man hyra lekrummet om man vill för privat bruk, till exempel födelsedagar och fester, säger Sandra.
LÄS ÄVEN Bostadsbygge i lekpark i Mälarhöjden sågas av föräldrar och pedagoger
Mano arbetar som banktjänsteman i vanliga fall, men har tagit ledigt för att bistå sin fru med deras nya affärsidé – softplay café.
– Alla är välkomna, men kanske inte 17-åringar, skrattar Mano Barmano.

Uthyrningen av lokalen är tänkt från mars månad, liksom att komplettera uthyrning av hoppborgen och bubbeltältet med vadderad lekutrustning.
Lekrum Glädjefyllt finns på Nybohovsbacken
Denna artikel publicerades första gången februari 2025
Här kan du nominera ditt favoritföretag till Årets lokala företag 2025 , senast den 7 november.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Trafikskola i Älvsjö i konkurs – lektioner fortsätter
- SL: Ny operatör i t-banan – så kan punktligheten bli bättre
- Händer i helgen 31 oktober-2 november i Hägersten-Älvsjö och Skärholmen: 17 tips
- Hallå där, Felix som tar över efter Brödernas i Mälarhöjden
- Fler stockholmare väljer bussen – bekvämt till Göteborg via Linköping






 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								
 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								










 
	
		
		
 
  
		 



Följare 19,5k