
Förslag: Hellre gran än svan: Vi saknar en stor och fin i Midsommarkransen
Åsikter midsommarkransen Publicerad 09:30, 19 december 2024MEDBORGARFÖRSLAG. Vi vill ha stor upplyst julgran i Kransen. Vi undrar varför det inte finns en stor, fin julgran i Midsommarkransen, det finns ju på så många andra ställen. Vi tycker att det är tråkigt att det inte finns.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Vi skulle bli jätteglada om det skulle lysa upp i Kransen med en sån stor utomhusgran med belysning som det finns i många andra delar av stan. Vi tycker det är roligare med granar än med svanar.
Kransen lyser för lite. Vi vill inte ha någon skruttig gran på en liten gräsplätt, vi ska ha en stor och fin. Den skulle till exempel kunna stå vid torget vid Coop och tunnelbanan, det är en så deppig plats med många skummisar som rör sig i parken. Den är lite bortglömd.
Många som kommer från tunnelbanan skulle bli glada. Vi skulle bli tacksamma om vi skulle få ett svar.

Nike Grundel, 9 år och Vidar Zernell, 9 år
Förslaget är inlämnat till kommande möte med stadsdelsnämnden i Hägersten-Älvsjö
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k