18-åring häktad för åldringsbrott – så kan han ha lurat nio äldre kvinnor
Hägersten-Älvsjö Publicerad 17:19, 26 juli 2023Under våren misstänks en 18-årig man ha lurat nio kvinnor mellan 78 och 93 år i bland annat Älvsjö och Hägersten genom så kallad fysisk vishing.
Mannen är nu häktad för åldringsbrott. Det skriver polisen på sin hemsida.
De äldre kvinnorna har blivit uppringda av en person som påstått sig representera företaget Mediamarkt, banken eller Polismyndigheten.
– Uppringaren har lurat kvinnorna att tro att någon har beställt varor i deras namn och att det är bråttom om de vill skydda sina tillgångar, skriver polisen.
LÄS ÄVEN: Bedragare lurade 80-årig kvinna på halv miljon kronor
Kvinnorna har blivit uppmanade att överlämna bankkort, pinkod, kontanter eller smycken till den påstådda polis eller bankman som snart ringer på dörren.
När den utlovade återkopplingen inte kommit från polisen eller bankmannen har kvinnorna insett att de blivit lurade.
LÄS ÄVEN: Bedrägerier mot äldre ökar – så skyddar du dig
Övervakningsfilmer från bankomater visar när den 18-årige mannen hämtar ut sammanlagt 178 500 kronor med kvinnornas bankkort. I ett av fallen har han gjort en insättning till sitt eget bankkonto.
De aktuella brottsoffren är bosatta i Solna, Sundbyberg, Älvsjö, Hägersten och Råcksta och brotten har skett under mars och april 2023.
Bedrägerisektionen i polisregion Stockholm har utrett ärendena.
LÄS MER: Äldre och personer med funktionsnedsättning – förebygg brott | Polismyndigheten (polisen.se)
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Här finns Bättre stadsdels nyhetsbrev ✅
Läs mer:
Mest lästa just nu:



















Följare 19,5k