Världsnyhet: Atlantis funnet i Örnsberg
Hägersten-Älvsjö Publicerad 23:03, 31 mars 2022I förra veckan avslöjades ett unikt arkeologiskt fynd i Örnsberg. Det handlar om en historisk skatt som visar att Sveriges, för att inte säga den västerländska civilisationens, vagga stod på Instrumentvägen i Örnsberg. Bättre stadsdel har som första nyhetsredaktion fått ta del av en världssensation.

Under projekteringen av de nya bostäder som ska byggas i det gamla industriområdet har svensk arkeologielit hittat spår efter Platons sägenomspunna Atlantis. Hittills har upptäckten kunnat hållas hemlig, men tack vare en högt uppsatt källa inom Sutton Hoo-koncernen kan Bättre stadsdel idag berätta att Örnsberg och Aspudden är en del av ytterst värdefullt världsarv.
LÄS ÄVEN: Nygammalt signalsystem dammas av – galopphästar ser rött
Fyndet styrks av nyligen bekräftade forskningsresultat, som det svenska universalgeniet Olof Rudbeck presenterade år 1679. I den första volymen av den faktaspäckade klassikern ”Atland eller Manheim” har Rudbeck placerat fynden till Gamla Upsala, Instrumentvägen och Manhemsvägen, mellan Örnsberg och Aspudden, nära Oscar Montelius massageinstitut.

Där, under asfalten, ligger hittills hemligstämplade rester efter den mäktiga civilisation som lärda män ända sedan antiken letat efter: ”Jag ser underbara ting!” lär Olof Rudbeck ha utropat vid upptäckten och sedan satt tänderna i en mazarin från Nils Öhrns bageri.
LÄS ÄVEN: Mobila vakter sätts in i nya kattfria zoner
Fyndplatsen Manheim på Manhemsgatan, som korsar Hägerstensvägen i Aspudden, var täckt, in situ, av kärvor från mjödurnor, gjorda med den unika lertekniken ”instrumentalis oernbergis”, som påminner om när lax gravas, fast utan dill.
Mönstren på skärvorna visar tydlig inspiration från inkakulturen, gravkamrarna i Luxor och Angkor Wat i Kambodja.

Men på Instrumentvägen gjordes mer rejäla fynd i form av dräktspännen för vänsterhänta, statyer av igelkottar och ett 27 meter långt klinkbyggt skepp av Ralph Fiennes-typ.
– Sensationellt! I Hägersten levde ett folk mer berest än något annat, vikingarna var fjuttar i jämförelse, säger Filemon Syklon, chefredaktör för tidskriften Impopulär arkeologi till Bättre stadsdel.

LÄS ÄVEN: Lågt vattenstånd – gratis pottor räddar kissnödiga
Enligt Syklon färdades örnsbergarna på tama flygödlor och använde ett slags gps-er av papyrus och små bitar av porfyr.
– Det märkligaste är ändå att vi hittat arkitektskisser till Stonehenge, fyrtornet på Faros och Visby ringmur på Instrumentvägen 23, bakom ett stekbord. Vi talar om en civilisation med en bredd och överlevnadskraft som aldrig tidigare skådats.

Och i morrn, dagen efter 1 april, kommer dessutom Kung Carl Gustaf och gräver med oss, han letar efter ett par isläggar som Harald Blåtand ska ha förlagt, säger Filemon Syklon och drar igång metalldetektorn.
Hägersten 1 april 2022
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se
Tack för att du läser Bättre stadsdel och välkommen att prenumerera och samtidigt bygger du Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Trevlig läsning! Här klickar du för att prenumerera.
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k