”Vi försöker få lite festivalfeeling i år”
aspudden Publicerad 16:59, 9 februari 20162km loppisen är en av Stockholms mest populära och hålls sedan 2010 på Hägerstensvägen varje år. – Vi försöker få lite festivalfeeling med mer musik och uppträdanden i år, säger ordförande Lina Lundström.
Datumet är inte bestämt ännu men som vanligt kommer loppisen att ske en dag i september.
– Vi håller på att planera årets loppis för fullt just nu, säger Lina Lundström som är ordförande i styrelsen.
Det är boende kring Hägerstensvägen som får sälja på loppisen men vill man hjälpa till på annat sätt finns det mycket att göra.
– Vi kommer inkludera några scener i år så vill man uppträda är detta verkligen ett bra tillfälle. Annars kanske man vill göra affischen eller jobba som volontär. Om man ställer upp som volontär under dagen så får man sälja även om man inte bor i närheten. Det är inte mycket som krävs av en volontär så det finns mycket tid till att sälja och att gå runt och fynda, säger Lina.
Förra året samarbetade loppisen med föreningarna HEM och Läkare i världen. Liknande kommer att ske i år.
2km loppien har aldrig haft problem med att få folk att vilja delta, snarare tvärtom.
– Det är ett lyxigt problem att ha som ideell organisation! Säger Lina.
Text: Erica Gilbertson
Bild: 2km loppis
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Grönt ljus för nya hantverkshuset i Älvsjö: Känns bra att återbruka en gammal industribyggnad
- Hon öppnar Aspuddens nya mötesplats: Finns inga begränsningar
- Gå på historisk vandring i Västberga industriområde
- Förslag: Så kan parkeringen bli en trygg plats för sol och lek
- Kedjehus i Hägersten sålt under utgångspris


















Följare 19,5k