Här finns Sveriges mest lönsamma matvarubutiker
axelsberg Publicerad 18:01, 11 november 2021Pandemin har gjort livsmedelsbutiker till vinnare där många ökat sin försäljning kraftigt. De stora butikerna har gått bra men det är bland de mindre som de mest lönsamma finns, med de starkaste rörelsemarginalerna.
Det visar tidningen Dagligvarunytts kartläggning över Sveriges butiksbolag. Kartläggningen ger vid handen att det finns många matvarubutiker i landet som har mycket höga rörelsemarginaler, det vill säga relativt stor andel av av företagets försäljning som återstår för att täcka räntor, skatt och ge eventuell vinst.
Ica Nära Furuviks i Solna hamnar överst på listan med 18,9 procent i rörelsemarginal.
– Jag är en väldigt aktiv chef som jobbar hårt med mina anställda, är med i matchen hela tiden och ser vad som händer i butiken. På så sätt har jag stor koll på inköp och försäljning, säger Annette Claesson, som varit handlare i butiken i tio år, till Dagligvarunytt.

Tvåa på listan är Ica Nära Hallen Axelsberg som omsätter 75 miljoner kronor med en rörelsevinst på drygt 12 miljoner kronor, vilket ger en rörelsemarginal på 17,1 procent.
Fyra av de fem mest lönsamma bolagen på listan är Ica-butiker.
Magdalena Sekkenes är pr-ansvarig på Ica-handlarnas Förbund. Hon förklarar att det finns flera anledningar till att Ica har landets mest lönsamma matbutiker. Men alla Ica-butiker går inte lika bra.
– Idag finns det 1 270 ICA-butiker i 286 av Sveriges 290 kommuner. Lönsamheten varierar kraftigt mellan butikerna. Och alla går inte med vinst.
Hon säger att en viktig grund till god lönsamhet är Ica-idén, det vill säga att Ica bygger på fria handlare i samverkan.
– Butikerna ägs och drivs av enskilda handlare som är lokala entreprenörer. Den lokala handlaren känner sina kunder och styr verksamheten utifrån lokala behov.
Såklart spelar även läge och yttre omständigheter in också men i grunden handlar det om lokalt entreprenörskap.
Vad betyder det för utvecklingen av en butik att den har hög lönsamhet?
– En lönsam butik kan ju såklart investera i sin verksamhet på ett bra sätt och blir också en trygg arbetsgivare för medarbetarna. Ica-butikerna har drygt 54 000 medarbetare på sina lönelistor över hela Sverige. Många människor som går till jobbet i en Ica-butik. Också många unga människor.
Hur märker kunderna av att en butik är lönsam med dessa marginaler?
– Lite svårt att svara på då alla butiker sätter sina egna priser.
Bättre stadsdel har sökt Ica-handlaren i Axelsberg men handlaren avböjer att kommentera.
Sveriges mest lönsamma matvarubutiker
Nettoomsättning (tkr)/rörelseresultat(tkr)/rörelsemarginal
1. Ica Nära Furuviks, Solna: 31078 / 5867 / 18,9%
2. Ica Nära Hallen Axelsberg, Stockholm: 75824 / 12931 / 17,1%
3. Hemköp Bifrost, Mölndal: 85093 / 11221 / 13,9%
4. Ica Nära Tornet, Lund: 41762 / 5414 / 13,0%
5. Ica Nära Kragsta, Vallentuna: 94500 / 12180 / 12,9%
Dagligvarunytts kartläggning avser butiksbolag med en nettoomsättning på minst 25 miljoner kronor
Fler lokala nyheter i Hägersten-Älvsjö? Prenumerera på Bättre stadsdel (200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa just nu:
















Följare 19,5k