Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Skatebordrampen vid Telefonplan kan utvecklas

Publicerad 15:03, 22 oktober 2019

Den lilla mobila skaterampen som finns på grusplanen mellan Telefonplan och Hökmossen ska rustas och bli permanent.

– Rampen står kvar tills vidare och det som är slitet kommer repareras, säger Sandra Pezo, parkingenjör på Hägersten-Liljeholmens stadsdelsförvaltning.

Bättre stadsdel har tidigare rapporterat om rampen och nu har två medborgare föreslagit att man ska utveckla skatingytan.

Stadsdelkontoret – som ligger på andra sidan tunnelbanespåret – tycker att det ena förslaget är bra. Man vill rusta upp befintlig skateramp och ge plats för mer streetskating, med motiveringen att det finns få skatemöjligheter i området i övrigt.

– Vi har även fått in ett medborgarförslag för att utveckla rampen som vi tar med till kommande år när vi vet hur budgeten ser ut.

Däremot avslår man förslaget om att bygga ut till en aktivitetspark med plats för olika bollsporter och utomhuspingis. Istället ska det nya projektet Teaterparken på Hägerstensåsen komma att rymma nya aktivitetsmöjligheter.

Nämnden ska fortsätta utforma projektet i samråd med personen som gett förslaget. Man utreder det vidare på nästa möte 24 oktober.

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: