
”Jag hoppas verkligen de kan göra något åt det”
liljeholmen Publicerad 17:26, 15 oktober 2016Som engagerad medborgare är Aspuddsbon Bengt Sundell intresserad av allt som kan förbättra den fysiska miljön i stadsdelen.
En plats som kan bli bättre menar Bengt är Liljeholmstorget.
Han föreslår i ett medborgarförslag att Stockholms stad ska montera tydliga markeringar på kantstenarna runt torget.
– Gallerian öppnades för sju år sedan och det är konstig att ingen annan har lagt märke till eller påtalat det, särskilt handikappade och synskadade borde reagerat, säger Bengt.
Vad är problemet?
– Många gånger, både på kvällen som dagen, har jag sett personer som ramlar eller snubblar på kantstenarna. Det finns ingen tydlig markering på dem, till exempel i form av lysande tejp eller färg. Det är lättare och billigare att förebygga skador än sjukhusbesök för benbrott, säger Bengt, som är en flitig Bättre stadsdelsanvändare. Han skrev till exempel nyligen i Bättre stadsdel om att lägga Nobelcentrum i Vinterviken.
Bengt har jobbat som lärare, blev nyligen pensionär och har haft uppdrag som fritidspolitiker i Hägersten-Liljeholmens stadsdelsnämnd för Vänsterpartiet.
– Att jag värnar arbetsmiljön och vår utemiljö kan bero på att jag har varit skyddsombud i många år för Lärarförbundet. Jag hoppas verkligen de kan göra något åt det, säger Bengt.
Text och foto: Alex Farnsworth
Medborgarförslag – Inkom 1 oktober 2016, dnr 483-2016-1.2.3
Kantsten vid Liljeholmstorget
Jag har vid upprepade tillfällen sett hur kantstenarna ställer till problem och bidrar till olyckshändelser. Människor snubblar på kantstenen. Människor trampar snett på kantstenen.
Det behövs: MARKERINGAR VID KANTSTENEN SOM GÖR MÄNNISKOR UPPMÄRKSAMMA PÅ ATT DET FINNS KANTSTEN DÄR FRAMME. EN SJÄLVLYSANDE ROBUST TEJP ELLER LIKNANDE SKULLE FÖREBYGGA OLYCKOR. DESSUTOM BORDE DET FINNS HALKSYDD, VIA TEJPEN.
Bengt Sundell
Läs mer:
Mest lästa:
Följare 19,5k