Valborg och scouterna i centrum vid Mälarhöjdsfesten
mälarhöjden Publicerad 18:16, 23 maj 2026I strålande sol och ljumma vindar hölls Mälarhöjdsfesten på lördagseftermiddagen. Besökare minglade med lokala utställare längs “marknadsgatan” i Krausparken, det gamla spårvagnsspåret.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Det var loppisbord, blomförsäljare, politiska partier, idrottsklubbar, hembygdsföreningen samt arrangören Mälarhöjdsföreningen. Bryggeri 99 sålde lokalt öl och Hovcaféet bullar och kaffe.

På den stora scenen avlöste lokala uppträdanden varandra.
Årets hus blev Kåken, scouternas hus på Gillegatan i Mälarhöjden. Kåken byggdes 1945 av engagerade föräldrar och medlemmar i kåren.


Årets Mälarhöjdare blev Klubbensborgs valborgsmässofirande. Motiveringen lyder:
“I Hägersten är vi extra lyckligt lottade på våren. Då högtidlighålls den svenskaste och vänligaste av traditioner, präglat av glans, glädje och glöd.
Det anrika arrangemanget med korv, brasa, manskör och vårtal är en generös present till alla tusen i publiken. Betyget? Utan tvekan bäst i hela Stockholm!”

Priset togs emot av Kristina Rauséus Forsberg, ordförande i föreningen Fritidsgården Klubbensborg som är arrangör av valborgsfirandet. Föreningen består idag av sju församlingar tillhörande Equmeniakyrkan.
Kristina berättade att firandet på Klubben har startade för drygt 50 år sedan och att hon själv har varit med sedan 1980-talet. Nu ska hon själv pensionera sig men firandet på valborg fortsätter som vanligt.

LÄS ÄVEN: Rädda Kåken: Scouter och ledare startar stor insamling till nytt hustak
LÄS ÄVEN: Här är Årets Mälarhöjdare 2024: Vi blev överraskade
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k