
Bra start för nyöppnat brasilianskt kafé
västertorpDet går ganska bra för nyöppnade Cafécabana i Västertorp.
Det säger Cesar Sequeira som öppnade sitt kafé i november.
– Vi har redan börjat få en liten stamkundkrets av gäster som gillar vår idé med korsningen av svensk-brasiliansk kafékultur. De kommer hit en eller flera gånger i veckan.
Allt kaffe görs på brasilianska kaffebönor, vilket man också kan köpa med sig hem för att brygga själv. Men det finns även andra varor från Cesars hemland till försäljning, som till exempel brasiliansk läsk och choklad.
Cafécabana ligger vid Hägerstensåsens t-bana, utgång mot simhallen och marknadsföringen sköter Cesar på Facebook och Instagram som uppdateras regelbundet. Där kan man läsa om vad han har för gott på gång i ugnen. För allt är hembakat utom matbrödet som kommer från ett hembageri på Södermalm.
– Idag har jag använt ett nytt recept på kokoskakor, säger Cesar. Det blev lyckat. Men jag testar alltid på min familj först. Det bästa går till kunderna och resten får familjen.
Text: Annette Widén
Läs mer:
Mest lästa:
- Byggstart för 460 bostäder i The Brick
- Insändare: Därför blir nya Henriksberg dödsstöten för 4H-gården
- Nya restauranger öppnar i Liljeholmstorgets galleria
- Dödsskjutningen i Kungens kurva: Förare dömd till 18 års fängelse
- Jimmy fixar hojen med stil
- Nyvaccinerade seniorer – fick första dosen på mässan i Älvsjö
Följare 19,5k