Premiär för ny liveklubb: Vi är så sjukt trötta på att tävla mot varandra
hornstull Publicerad 08:55, 14 maj 2022En ny liveklubb startar på Debaser Klubb Pretty Baby ska arrangera livekonserter av up and coming-artister och bland dem med klubb och indiedans. Nadja Olofsson, eller Nadja Evelina som är hennes artistnamn, står bakom klubben tillsammans med Ida Johansson och Elina Danielsson från popduon Isle of You.
– Vi har känt ett tag att det finns ett behov av ett community i Stockholm där indies lyfter andra indies. Vi är så sjukt trötta på att tävla mot varandra, så därför drar vi igång Klubb Pretty Baby, säger Ida Johansson.
– Vi tycker också att det är dags att föra livekonserter in klubblivet igen. På Klubb Pretty Baby får du en blandning av riviga livegig och klubb som Stockholm har saknat länge, säger Elina Danielsson.
LÄS ÄVEN: Hägerstensbandet Fluru släpper nytt – releasefest på mysiga Melodybox

Tjejernas vardag består mestadels av musik, men vid sidan av jobbar och studerar de. Elina Danielsson studerar till jurist medan Ida Johansson jobbar på Debaser och Nadja Olofsson frilansar.
Under premiären kommer Isle of You att spela. De nominerades till Framtidens Artist i P3 Guld 2020. Även ELMA som har turnérat med världsartisten Zara Larsson och CY kända för sin låt My name next to you kommer vara på plats.
Klubb Pretty Baby har premiär den 27 maj.
När du prenumererar på Bättre stadsdel bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se
Läs mer:
Mest lästa just nu:


















Följare 19,5k