En person allvarligt skadad efter skjutning – två personer gripna
Bredäng polisnotis Publicerad 07:07, 17 februari 2023På torsdagskvällen fick polisen larm om en skadad man i Bredäng och polis åkte till platsen för att ta reda på mer.
Larmet kom klockan 21:47.
– Vi befarar att han är skottskadad, och hans tillstånd är allvarligt. Men han var vaken och kunde tala när polisen anlände, säger Carin Skagerlind, presstalesperson vid polisen i region Stockholm till SVT Nyheter.’
Den skadade mannen fördes med ambulans till sjukhus.
Den misstänkta brottsplatsen spärrades av och polis har många patruller på plats i området för att söka efter misstänkta gärningspersoner i närområdet.
– Arbetet med att säkra brottsplatsen och söka efter eventuella gärningspersoner fortsätter, skriver polisen på sin hemsida.
Senare på kvällen greps två personer misstänkta i ärendet.
Den tekniska undersökningen av brottsplatsen fortsatte och dörrknackning skedde också i området.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Välkommen att prenumerera. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Trevlig läsning! Här klickar du för att prenumerera.
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Miljardkoncern vinner uppdrag inför renovering av Liljeholmsbroarna – då stängs de
- Förslag: Därför bör nya cykelbanor byggas här
- Debatt: Siffrorna säger något annat om servicehusen
- Förslag: Denna grusplan kan bli en attraktiv yta för spontanidrott för unga
- Nu öppnar förtidsröstningen – här finns Stockholms 96 röstningslokaler



















Följare 19,5k