Börsnoterad miljardkoncern planerar nytt vård- och omsorgsboende vid Sätra gård
Sätra Publicerad 17:40, 27 juni 2026Ett nytt vård- och omsorgsboende ska uppföras i direkt anslutning till den kulturhistoriska miljön kring Sätra Gård. Vårdföretaget Vardaga och fastighetsutvecklaren Sehlhall planerar att etablera ett nytt boende intill gården. Boendet omfattar 80 lägenheter med inriktning mot somatik och demens.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
– Behovet av nya platser i äldreomsorgen är stort och kommer att öka ytterligare. Tillsammans med Sehlhall kan vi utveckla ett boende som möter framtidens behov och samtidigt tar vara på platsens värden, kommenterar Jon van Geffen, tillväxt- och fastighetschef för Vardaga och Ambea i ett pressmeddelande.

Det är Sehlhall som köpt fastigheten Sätra Gård 1 från fastighetsbvolaget Nordiqus, och Vardaga har tecknat ett 15-årigt hyresavtal för verksamheten. Den planerade byggnaden omfattar cirka 5 800 kvadratmeter och ska uppföras i direkt anslutning till den kulturhistoriska miljön kring Sätra Gård.
Sätra Gård har anor från 1300-talet, medan de nuvarande byggnaderna härstammar från 1700-talet. Gården har dessutom gett namn åt hela stadsdelen Sätra.
– Sätra Gård är en plats med stark identitet och stora värden. Vår ambition är att utveckla ett äldreboende som både tillför nya kvaliteter och samspelar med den befintliga miljön på ett långsiktigt hållbart sätt, kommenterar Anton Bergkvist, affärsansvarig på Sehlhall.
Byggnaden planeras att terrasseras ned mot gårdsmiljön. Samtliga avdelningar får egna takterrasser för utevistelse, social samvaro och rekreation.
Norr om fastigheten ligger Sätraskogens naturreservat, och inom gångavstånd finns Mälarhöjdens ridskola.
Detaljplanen bedöms kunna antas i december 2027. Tillträde enligt hyresavtalet beräknas ske under våren 2030.
Vardaga
Vardaga är en av Sveriges största privata aktörer inom äldreomsorg, med cirka 100 boenden runt om i landet och omkring 12 000 anställda och cirka 8 000 omsorgstagare på äldreboenden och inom hemtjänst. Verksamheten har tyngdpunkt i bland annat Stockholmsregionen, Mälardalen, Skåne och på Västkusten. Ungefär 60 procent av boendena drivs i egen regi och 40 procent som entreprenader på uppdrag av kommuner.
Vardaga hette tidigare Carema Care och ingår i den svenska börsnoterade omsorgskoncernen Ambea, som har runt 38 000 medarbetare och drygt 1 000 enheter i Sverige, Norge, Danmark och Finland omsätter 16 miljarder kronor. Bolaget grundades 1996 och har huvudkontor i Solna. koncernen ingår även varumärkena Nytida, Stendi, Altiden, Validia, Lära och Klara. Vd för Vardaga är Susanne Sjöberg.
Sehlhall
Sehlhall (Sehlhall Fastigheter AB) är en Stockholmsbaserad fastighetsutvecklare som specialiserat sig på så kallade samhälls- och omsorgsfastigheter – äldreboenden, gruppboenden och förskolor. Bolaget grundades i sin nuvarande form 2019 av Dan T. Sehlberg och Petter Hallenberg, med rötter i verksamhet som startade redan 2009. Vd är Dan T. Sehlberg och styrelseordförande är den tidigare finansministern Anders Borg.
Bland ägarna har funnits namn som Anders Borg, Stena Fastigheter, Carl-Henric Svanberg och Ulf Adelsohn. I maj 2025 gick fastighetsjätten Nrep in som delägare och strategisk partner, och blir över tid majoritetsägare i bolaget. Tillsammans är planen att uppföra minst 40 nya omsorgsfastigheter de kommande fem åren, till ett samlat fastighetsvärde på omkring åtta miljarder kronor.
Bild: Holger.Ellgaard
LÄS ÄVEN: Kritik mot kommunalisering av privat vårdboende: Konstigt och olyckligt
LÄS ÄVEN: Axgården kritiseras av myndighet
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k