Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Sara Stenudd (V)

Fruängsbo invald i kommunfullmäktiges presidium

Fruängsbon Sara Stenudd (V) är ny andra vice ordförande i Stockholms stads kommunfullmäktige. När den nya mandatperiodens första möte hölls med fullmäktige valdes det nya presidiet för den kommande mandatperioden.

Under den förra mandatperioden har Sara Stenudd varit ledamot i kommunfullmäktige och i stadsbyggnadsnämnden samt kyrkogårdsnämnden.

– Jag är väldigt stolt och glad över att få vara med och leda arbetet i Stockholms stads kommunfullmäktige. Efter att själv ha suttit som ledamot i fullmäktige så vet jag hur mycket presidiets insats betyder för att mötena och beslutsfattandet ska gå rätt till. Det är ett viktigt uppdrag och jag ser mycket fram emot att få vara en del av det arbetet.

LÄS ÄVEN: Här de nio nya borgarråden i Stadshuset – väljs idag

När Sara Stenudd tidigare fått fråga om vad inom politiken som hon tycker är särskilt viktig nämner hon rätten att få leva precis som man vill oavsett hudfärg, könstillhörighet eller sexuell läggning. 

– Men även den biologiska mångfalden och rätten till en bra bostad står mig nära om hjärtat, säger hon i en intervju på partiets hemsida. 

En annan fråga hon brinner för är ytterstaden. ”Ytterstaden behöver också smarta trafiklösningar, bättre cykelvägar och fina parker.”

Hon ser gärna att den utveckling på bostadsmarknaden stoppas, som hon själv säger “håller på att leda till att det snart bara är de med väldigt mycket pengar som kommer att ha råd att bo kvar i Stockholm.”

På fritiden umgås hon med sin man och deras två hundar, läser True Crime-böcker och odlar på lantstället.

Kommunfullmäktige sammanträder i Stadshusets fullmäktigesal var tredje måndag och mötena leds av presidiet som består av ordförande Olle Burell (S), 1:e vice ordförande Cecilia Brinck (M), 2:e vice ordförande Sara Stenudd (V).

Olle Burell (S)
Cecilia Brinck (M)
Cecilia Brinck (M)

Efter senaste valet bildar Socialdemokraterna (S), Vänsterpartiet (V) och Miljöpartiet (MP) tillsammans politisk majoritet i Stadshuset med sammanlagt 53 mandat fördelat på:

  • Socialdemokraterna, 31 mandat
  • Moderaterna, 20 mandat
  • Vänsterpartiet, 16 mandat
  • Sverigedemokraterna, 9 mandat
  • Liberalerna, 8 mandat
  • Centerpartiet, 7 mandat
  • Miljöpartiet, 6 mandat
  • Kristdemokraterna, 4 mandat.

Första kommunfullmäktigesammanträdet för den nya mandatperioden hölls måndagen den 17 oktober. 

Bild: Björn Dalin

Du prenumererar väl på Bättre stadsdel? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera härTack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 09:36, 20 oktober 2022
Annons:
Annons:

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Stöd logoBättre Stadsdel

Gillar du det du läser? Swisha en peng till: 123 086 79 86  

eller donera via PayPal:
Dagens Fråga

Bättre Stadsdel frågar Hägerstensbor:
Vad ska du göra i sommar?

man

Lewis, Västertorp
Jag vill skaffa mig ett nytt jobb, så snart som möjligt. Har varit arbetslös i ett halvår och jag vill gärna jobba igen, det är det jag hoppas på. 

kvinna

Ulla, Västertorp
Jag brukar vara hemma under sommaren och åker söderut under hösten.  

LÄS ÄVEN: Dagens fråga : Vad har du för förväntningar på 2023?

man

Aleksander, Telefonplan
I sommaren ska jag umgås med mina barn, min familj, vara i solen och träna. Man hinner inte med mer än så när man småbarn. 

Eva, Aspudden 
Jag ska till min trädgård och odla och plantera saker, jag ska också försöka att bada så mycket som möjligt. 

man

Hans, Telefonplan
Jag är pensionär och jag brukar ändå bara ta promenader runt området.

Text och bild: Romeo Adam

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Prenumerera gärna. Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 15:11, 24 februari 2023
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: