Älvsjö får ny biograf: Bio Park öppnar
Älvsjö Publicerad 07:50, 13 juli 2021Filmklubben på Park Folkets hus i Älvsjö har fått godkännande som biograf. Namnet på den nya biografen blir Bio Park i Älvsjö.
– Vi hoppas nu att Bio Park i Älvsjö blivit ett lokalt alternativ för att äta, mingla och träffa andra filmintresserade, men framförallt för att se bra film, säger Christina Goede ordförande i Filmrådet på Park.
Från och med i september graderas filmklubben upp till biograf med möjlighet att visa aktuella filmer från premiärdagen.
LÄS ÄVEN: Då öppnar nya kulturhuset i Aspudden
Det är filmklubben och styrelsen på Park Folkets hus på Götalandsvägen i Älvsjö som arbetat för att kunna köpa in en riktig biografprojektor, vilket skedde i våras.
– Vi är ett gäng glada filmentusiaster har satsat på att återuppväcka Park som biograf. Efter att några medlemmar utbildats till projektormaskinister och all byråkrati klarats av har Filmklubben nu fått godkännande som biograf, säger Christina Goede.
Park-Bio – som den hette tidigare – var biograf mellan 1928-1968. Filmklubben på Park har funnits sedan 2017.
I lokalerna blir det servering av enklare mat och vin/öl/alkholfritt före visning.
– Självklart kommer det gå att köpa popcorn och godis i salongen. Vi hoppas att folk saknat biokänslan och vill komma och se film i klassisk miljö. Med hopp om att Bio Park i Älvsjö blir en lokal favoritbiograf för hela södra Stockholm.
Programmet för hösten är ännu inte satt.
– Men en av filmerna kommer med stor sannolikhet bli nya James Bond No time to Die.
Under hösten kommer det även att visas inspelade liveföreställningar på Bio Park.
Bio Park i Älvsjö har urpremiär söndagen den 12 september. För program och biljettbokning se Bio Parks hemsida.
Prenumerera på Bättre stadsdel här
Läs mer:
Mest lästa:
- Dagens fråga: Vad tycker du om att det ska byggas en ny tunnelbanelinje till Älvsjö?
- Förslag: Så kan torget i Västertorps centrum bli mer levande
- Lista: Miljonregn över 26 föreningar i Hägersten-Älvsjö
- Nu öppnar nya aktivitetshuset i Skärholmen – så fungerar det
- Miljardkoncern flyttar till Sätra: Förbifart Stockholm viktig faktor
Följare 19,5k