
Nu ska trängseln på pendeln minska
Älvsjö årstabergUnder hösten har det varit för trångt på pendeltågen. Trots att SL och MTR samarbetat för att lösa problemen har det inte blivit någon förbättring. Därför skärper SL kraven på MTR inför vintern.
Det skriver SL i ett pressmeddelande.
Sedan tidig höst har SL ställt krav på MTR att vidta åtgärder. MTR som kör tågen har presenterat en åtgärdsplan för att lösa problemen, som följts upp av SL.
Men SL menar att arbetet går för långsamt i förhållande till planen. Därför avser SL nu ytterligare skärpa kraven, genom att inte betala ut ersättning på 50 miljoner till MTR till dess att problemen är lösta.
– Den bästa trafiken får vi genom gott samarbete med vår leverantör. Samtidigt måste vi säkra stockholmarnas resor, även när samarbete inte räcker. Vi har rätt i vårt avtal att lägga ytterligare ekonomisk kraft bakom våra krav, den rätten utnyttjar vi nu, säger Fredrik Cavalli-Björkman på SL.
Orsakerna till korta tåg och inställda avgångar är flera, menar MTR.
– De gamla pendeltågsvagnarna pensionerades i våras, säger Claes Nyberg, pressansvarig på MTR Nordic AB. De nya tågen hade vissa barnsjukdomar och större underhållsbehov än väntat. En annan orsak är att det råder brist på lokförare överallt i landet. Men trots detta har resenärerna varit nöjda. Enligt trafikförvaltningen har kundnöjdheten legat på dryga 74 procent under perioden januari till och med oktober i år. En höjning med 9 procentenheter på två år.
Någon gång under nästa vecka beräknar MTR att problemen är avhjälpta.
Text: Annette Widén
Bild: Udo Schröter
Bild: Udo Schröter
Läs mer:
Mest lästa:
- Nytt Liljeholmsbad med restaurang planeras
- Tre nya restauranger öppnar vid Telefonplan
- Bredängsbo Guldbaggenominerad
- Samråd i Aspudden: Tre villor rivs – 70 lägenheter byggs
- Liljeholmsbadet ute till försäljning – seriös köpare önskas
- Krönika: Coronakrisen i Hägersten gör mig till expert att fatta beslut
Följare 19,5k