Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

karta fruängen polis

Skottlossning i Långbro – stor polisinsats

Publicerad 14:54, 6 september 2024

UPPFATERAD. På fredagen kallades polis kallas till Långbro efter att en inringare har hört smällar som uppfattas komma från skjutvapen.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

– Polisen arbetar nu med en polisinsats för att leta efter en gärningsperson eller gärningspersoner. I det arbetet används polishelikopter, polishundar och ett flertal patruller med andra förmågor, skriver polisen på sin hemsida.

När brottsplatsen är lokaliserad kommer den att spärras av för teknisk undersökning. Ingen person har påträffats skadad just nu, skriver polisen.

Enligt uppgifter till SVT Nyheter har skottlossningen skett utomhus. En stor polisinsats pågår i området. 

Det var redan klockan 11.30 som polis larmades polisen till Långbro i Älvsjö.. Väl på plats kunde polis bekräfta att en skottlossning skett, och just nu pågår en stor polisinsats i området.

– Vi har spärrat av ett område och söker med hundar och helikopter. Ingen person är skottskadad och vi undersöker även eventuell motivbild, säger Per Fahlström, presstalesperson polisen till SVT. 

Enligt uppgifter till Aftonbladet har en port beskjutits och en misstänkt gärningsperson setts fly platsen.

Uppdatering klockan 14:40

Polisen har lokaliserat brottplatsen som är utomhus i ett villaområde och spärrat av den för kommande teknisk undersökning.

Uppdatering klockan 15:10

En förundersökning är inledd på grovt vapenbrott samt olaga hot.

Tack för att du läser Bättre stadsdel.  Välkommen att prenumerera här. Tack!

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: