Stockholmsmässans nya vd: Så ska vi nå vinst igen – ny strategi spikad
Älvsjö Publicerad 15:03, 1 oktober 2025Stockholmsmässan får ny vd, Mats Viker, på onsdagen. Han har anställts för att stärka bolagets position och skapa en långsiktigt hållbar ekonomi.
– Stockholmsmässan är en viktig mötesplats för regionen och gör Stockholm till en internationell stad för möten och affärer. Tillsammans kommer vi ställa om och utveckla bolaget så att det återigen blir en stark motor för både besöksnäringen och regionens tillväxt, kommenterar Mats Viker i ett pressmeddelande.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
De senaste åren har mässan haft en svag ekonomisk utveckling och redovisat betydande underskott. Det kommunala bolaget skriver att verksamheten har inte återhämtat sig efter pandemin, då marknadstillväxten försvagades och särskilt konsumentinriktade mässor och möten drabbades hårt.
I den nya strategiska inriktningen har fyra huvudförflyttningar identifierats som ska lägga grunden för en långsiktigt hållbar verksamhet:
- Fokus på lönsamma möten med inriktning mot näringslivet: Prioritera mässor och kongresser inom tillväxtbranscher med hög efterfrågan.
- Avyttring av egna publika mässor: Konsumentinriktade evenemang avyttras, men kan komma att genomföras i Stockholmsmässans lokaler i annan regi.
- Stärkta möjligheter för externa arrangörer: Ökad tillgänglighet ska ge ökade intäkter och stärka den internationella positionen.
- Anpassad organisation: Ny struktur med mer effektiva processer.
Målet är att bolaget ska nå en ekonomi i balans 2026 och därefter stå väl rustat inför framtiden.
Mats Viker
Tidigare vd för Stockholms stads bolag Stockholm Globe Arena Fastigheter AB med bland annat modernisering av Avicii Arena (Globen), och har dessförinnan bakgrund från olika ledande befattningar bland annat vid AB Ekerö Bostäder och Akademiska hus.
Avgående vd:n Staffan Ingvarsson går tillbaka till sitt ordinarie uppdrag som vd för Stockholm Business Region.
Stockholmsmässan
I Älvsjö pågår ett programarbete för att utveckla området kring med bostäder, arbetsplatser, idrott samt ny tunnelbana och annan kollektivtrafik. Tidigast 2034 påbörjas stadsutvecklingen, vilket innebär att verksamheten fortsätter i Älvsjö åtminstone fram tills 2035.
LÄS ÄVEN: Ingen vill köpa Stockholmsmässan – då kan den stänga
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:























Följare 19,5k