Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Eoshäll och debattlogga

Debatt: De män som en gång var pojkar på Eolshäll måste få verklig upprättelse

Publicerad 09:20, 7 oktober 2025

DEBATT: Hundratals pojkar misstänks ha utsatts för övergrepp, förnedring och slavliknande arbetsvillkor på pojkhemmet Eolshäll i södra Stockholm mellan 1977 och 1990. Nya dokument som Liberalerna grävt fram i stadsarkivet visar att Stockholms stad både hade tillsynsansvar och fortsatte ge ekonomiskt stöd långt efter att varningar kommit.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Ändå vägrar den rödgröna majoriteten tillsätta en oberoende ansvarsutredning.

Stockholmsliberalerna har gått igenom stadens egna arkiv. Resultatet visar svart på vitt att staden hade tillsynsansvar för barnen, att politisk kännedom om missförhållanden fanns redan 1978 och att bidrag fortsatte betalas ut trots att socialförvaltningen slagit larm.

Dokumenten visar också att minst en stadsdel uttryckte intresse för att ansluta sig till den så kallade ”Ungdomsakuten” – en buss där fosterhemspappan, med särskilt tillstånd från polisen och staden, plockade upp utsatta pojkar på stan och förde dem till Eolshäll där övergreppen skedde.

Att Stockholms stad inte bara brast i sitt ansvar, utan aktivt bidrog till att verksamheten kunde fortsätta är fruktansvärt. Och att man i dag förnekar detta, trots dokument som visar stadens ansvar i de egna arkiven, är inget annat än en förvanskning av historiska fakta.

Efter Dagens Nyheters avslöjande reportageserie 2023 och Röda Korsets egen granskningsrapport, där organisationen erkände sin roll och betalade ut kompensation, har Liberalerna upprepade gånger krävt att staden gör samma sak. Men den rödgröna majoriteten hänvisar till preskriptionstid, påstår att det inte går att utreda och har till och med tackat nej till att ta del av Röda Korsets rapport.

Staden bär ett historiskt ansvar. Det kräver transparens, en offentlig ursäkt och verklig upprättelse för de män som en gång var pojkar på Eolshäll. Att fortsätta tiga är ett svek mot dem som drabbades då och visar på ansvarslöshet för de barn och unga som tas omhand inom samhällsvården idag.

Jan Jönsson (L), oppositionsborgarråd i Stockholm stad

Foto: Holger Ellgaard

LÄS ÄVEN Därför säger de rödgröna nej till granskning av övergreppen på Eolshäll

LÄS ÄVEN Debatt: Därför måste staden utreda övergreppen på Eolshäll

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

KALENDER

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

EVENEMANG

Lägg själv in ditt event i Bättre Stadsdels kalender.

Skicka in evenemang
Dagens Fråga

DAGENS FRÅGA: Vi for runt i Midsommarkransen för att undersöka vad man kan göra för att minska arbetslösheten. I slutet av februari var drygt 378 000 personer inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen, 20.000 fler än för ett år sedan. Hur ska fler komma i arbete?

Lyssna på artikeln. I samarbete med Nätverket, Hägersten-Älvsjö

Malin, Midsommarkransen 
– Oj, jag tänker att man måste göra det lite mer attraktivt med alla jobb. Det är inte bara vissa jobb som ska framträdas som attraktiva eller bättre utan alla jobb är lika bra och passar för olika personer. Det är det viktigaste.

Joakim, Södermalm
– Ja, statligt, kommunalt, regionalt skulle man kunna satsa på klimatinvesteringar där arbetslösa skulle kunna få jobb för att förbättra klimatet i stället för att få a-kassa. Det är så många arbetslösa, det är sjukt, men hela världen är sjuk.

Sofia, Tyresö 
– Oj! Det var en svår fråga. Jag har försökt lösa den frågan. Jag söker söker söker jobb efter jobb, vad som helst. Även om jag är utbildad så har jag ibland tagit jobb som jag kanske är överkvalificerad för. Jag pluggar lite extra också. Men annars vet jag inte vad man ska göra.

Pontus,  Midsommarkransen 
– Vilken bra fråga! Jag tror mer på Yrkeshögskolan och att göra det lättare för folk att byta yrken. Göra det ännu enklare än vad det är idag skulle jag säga. Det är en tydligare väg  till ett jobb. Det ska vara så att man får jobb i slutändan. Annars riskerar man att utbilda sig till arbetslöshet.

Fakta – Arbetslöshet

7,2 procent av arbetskraften var inskrivna som arbetslösa i slutet av februari 2024. Motsvarande siffra i februari i fjol var 6,8 procent. i Europa är det endast Spanien och Grekland som har högre arbetslöshet.

8,1 procent av ungdomarna 18–24 år var inskrivna som arbetslösa. Motsvarande siffra i februari fjol var 7,9 procent.

152 402 av de inskrivna arbetslösa har varit utan arbete i 12 månader eller mer. Motsvarande siffra i februari fjol var 141 505.

Källa: Arbetsförmedlingen

Publicerad 14:25, 12 mars 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: