Debatt: Ny bebyggelse i Örnsberg – detta bör ändras i förslaget
Åsikter Publicerad 16:18, 13 juni 2022Detta är Hägersten hembygdsförenings yttrande över samrådsförslag till detaljplan för Örnsbergs industriområde, kvarteret Pincetten m.fl. i stadsdelen Hägersten
DEBATT. Byggnadsnämnden beslutade den 12 december 2019 att stadsbyggnadskontoret skulle starta ett planarbete för Örnsbergs industriområde. Grund för beslutet är ett tjänsteutlåtande daterat 2019-11-06.
Marken inom industriområdet är till huvuddelen privatägd. Tjänsteutlåtandet angav ett högt antal bostäder: 700-1 200 bostäder. Markägarna som bekostat planarbetet gick in i arbetet med denna förutsättning. Det höga antalet bostäder ger ett förväntningsvärde på marken. Markinnehav byter ägare med pris som baserar sig på förväntningsvärdet.
Nu finns ett samrådsförslag till detaljplan. Varje fastighetsägare har anlitat en arkitekt som gjort ett förslag på utformning av bebyggelse på sin fastighet.
Stadens markinnehav i området består av gator samt ca 11 000 m2 parkmark.
LÄS ÄVEN: Samråd: Tyck till om förslag med 1400 nya bostäder i Örnsbergs industriområde
I beslutet att starta planarbetet gjorde stadsbyggnadsnämndens majoritet följande uttalande:
”Bevarande av äldre bebyggelse och naturmark bidrar till att omforma industriområdet till en attraktiv boende-och livsmiljö. Det bör utredas hur äldre byggnader kan användas för offentligt bruk eller utvecklas till bostäder. En bra blandning mellan bostäder och arbetsplatser ska eftersträvas. Det är väsentligt att skolbehovet och barnperspektivet beaktas och tillgodoses i det fortsatta planarbetet.”
Nu har samrådsförslaget kommit. Antalet bostäder i förslaget är 1 380, högre än förväntat. Men planförfattaren har bortsett från flera av de anvisningar som stadsbyggnadsnämnden gav.
Bevarande av äldre bebyggelse
Planförslaget innebär att fastigheterna Provröret 9 och 15 samt Instrumentet 17 bevaras, vilket är värdefullt. De kommer dock att byggas på. För att bevara något av Hägerstens industrihistoria och den nuvarande karaktären och ge en bättre historisk anknytning till stadsdelen behöver ytterligare byggnader bevaras. Påbyggnader bör helst undvikas.
LÄS ÄVEN: Förslag: Kan det här fina huset i Örnsberg bli kulturhus?
Bevarande av naturmark
Inom planområdet finns ett område med naturmark, ett skogs och bergsparti på ca 4 000 m intill T-banan. Det är kantat av stora ekar och utgör en viktig del av identiteten i Örnsberg. Planförslaget innebär att berget ersätts av bostadskvarter. Området bör istället bevaras och göras tillgängligt som park.
Boende – och livsmiljö
Boendemiljön i planförslaget skiljer sig starkt från den i omgivande stadsdelar. Dessa stadsdelar är olika, men har många viktiga egenskaper gemensamt: Det är sol inne i bostaden några timmar om dagen, man ser träd från sina fönster, det finns en gård med lövskugga där barn kan leka och man kan träffas. Gårdarna i den nuvarande bebyggelsen är rymliga. En gård i Aspudden kan vara 50 x70 m, omgiven av fyrvåningshus. Åttavåningshusen i Axelsberg står på 50 meters avstånd från varandra.
I planförslaget finns gårdar så små som 20×25 meter, på alla sidor omgivna av hus i sju till åtta våningar. Några av bostadshusen saknar gård. Trånga mörka gårdar ger inte förutsättningar för lek och utevistelse. Man ser inte träd från sin bostad, och några av invånarna får mycket sällan sol in bostaden.
Inom planområdet finns en större bostadsgård, men den är till stor del upptagen för en förskolegård.
Inom planområdet finns idag ca 11 000 m2 parkmark. Planförslaget innebär att 9 000 m2 blir kvartersmark. Planförslaget innebär att en park på ca 1 200 m2 tillkommer genom rivning av byggnaderna på fastigheten Provröret 8. Härigenom bildas en öppning mellan Axelsberg och Örnsberg som är mycket värdefull.
Parkmarken inom planområdet minskar från 9 000 m2 till ca 3 250 m2. Eftersom närliggande parker är viktiga för de boende är detta allvarligt.
Exempel på 6-våningshus kring en trång gård. Markbeläggning med sten, plastgräs och gummimassa. En förskolegård tar huvuddelen av bostadsgården. Inga stora träd eftersom gården ligger på ett garage. Planförslaget för Örnsberg medför denna typ av miljö. Foto Inger Tessler
Skolor
Planförslaget förutsätter att behovet av skolor tillgodoses på någon annan plats. Vi anser att den skolverksamhet som finns i stadsdelen idag bör finnas kvar i lokaler inom stadsdelen. Det är ont om platser för skolor. Det är inte bra att ständigt skjuta över behovet av skolor till framtida planläggning. Dessutom ger en skola liv och mening till stadsdelen.
Förskolor
I planområdets västra del, mellan Selmedalsringen och den nuvarande industribebyggelsen finns ett triangulärt parkområde. Ca 4 000 m2 av denna park avsätts i planen i planen för en förskola med 8 avdelningar och upp till 140 elever. Det är bra att en av tre förskolor inom planområdet får en egen gård. Men det är på bekostnad av parkmark, gården blir trång och platsen är utsatt för buller från tunnelbanan.
De övriga två förskolorna ligger på bostadsgårdar, på norrsidan av hus på mellan sju och tio våningar. Staden har utrett förhållandena för förskolebarnen i de tio förskolor i Årstadal som ligger inne på bostadsgårdar. Man har konstaterat att barnens utevistelse blir långt mindre än vad som är bra för deras hälsa.
Arkenparken och Fågelparken är uppskattade stora lekplatser i Örnsbergs närhet. Barnkonsekvensutredningen visar att det på grund av att flera kringliggande förskolor och skolor saknar egna gårdar uppstår trängsel och konkurrens mellan olika barngrupper. Detta gör det nödvändigt att förse nya skolor och förskolor i Örnsberg med tillräckliga och bra gårdar.
Sammanfattning
Planförslaget behöver omarbetas. Utgångspunkt för arbetet bör inte vara ett visst antal lägenheter utan utgå från vad som blir en bra bostadsmiljö och stadsmiljö och att Hägerstens industrihistoria ska tas tillvara. Hushöjden bör generellt sänkas till 5 våningar, alltså samma höjd som de relativt nyuppförda tre kvarteren norr om Jakobsdalsvägen. Bostadsgårdarna behöver vara större, särskilt om de också ska rymma förskolor. Tillgången på parkmark behöver ökas, bland annat genom att fastigheten Provröret 7 läggs till den föreslagna nya parken.
Birgitta Biesheuvel Tor Edsjö, Hägerstens Hembygdsförening
Yttrandet har skickats till stadsbyggnadskontoret@stockholm.se
Samråd pågår 3 maj till 13 juni. Mer info på stadens hemsida.
Tack för att du läser Bättre stadsdel och välkommen att prenumerera. Samtidigt bygger du Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Trevlig läsning! Här klickar du för att prenumerera.
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- De förvandlar sin skola till en stor festplats: Här finns en stark känsla av trygghet
- Debatt: När Stockholm väcker barn mitt i natten sviker man både arbetslinjen och barnen
- Räddningsinsats efter drunkningstillbud – en avliden
- Debatt: Så löser vi trängseln när SL-resandet ökar kraftigt
- MP: Så förstärks SL-trafiken till hösten: 35 500 fler avgångar





















Följare 19,5k