Förslag: Inrätta fler anpassade grundskolor från förskoleklass
Åsikter Hägersten-Älvsjö Publicerad 11:59, 24 oktober 2024MEDBORGARFÖRSLAG. För att bli antagen till en anpassad skola krävs det i princip att barnet har ett intyg om att hen har en intellektuell funktionsnedsättning. För att kunna få intyget krävs det att habiliteringen, ett privat aktör genomför denna utredningen. För vissa barn är det uppenbart att de är lämpade att gå en anpassad skola men för vissa kommer det att krävas just intyget för att kunna vara berättigad till denna skola.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Kön till denna utredning är så pass lång att barnet hinner gå på en icke-anpassad förskoleklass. Denna tid innebär att skolan får en elev som inte är lämpad att gå där vilket skapar en otrygg och ohälsosam skolmiljö för eleven och blir belastande för skolan.
När vi försöker hitta anpassade skolor med förskoleklass är det väldigt begränsad utan de flesta har från
årskurs 1. Att byta från en grundskola till en anpassad året efter skapar också oro och otrygghet för dessa barn. Det finns vissa lösningar i väntan på att få utredningen, som exempelvis att barnet kan gå ett extra år på förskolan men det är inte stimulerande för deras utveckling.
Med denna problembeskrivning vill jag att
- stadsdelen, ev tillsammans med övriga i kommunen, tar fram förslag på hur barn kan få tidigare
utredningar för intellektuell nedsättning. - stadsdelen, ev tillsammans med övriga i kommunen, tar fram förslag på hur fler anpassade skolor tar emot elever från förskoleklass
Isak Betsimon
Medborgarförslaget är inskickat till Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Stark kritik mot Spårväg Syd och dess dragning genom naturreservat: En mycket besvärande omständighet
- Var med och fira Älvsjöskogens tio år som naturreservat
- Debatt: Moderaterna vill bygga villadrömmen i naturen – men 300 000 villor finns redan
- Flera regler för att ta med cykel på förortståg – detta gäller
- Rösta gärna tidigt!


















Följare 19,5k