Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

illustration Västertorp

Förslag: Så kan torget i Västertorps centrum bli mer levande

Publicerad 21:28, 21 januari 2025

MEDBORGARFÖRSLAG. Vi vill lämna ett medborgarförslag avseende torget i Västertorp centrum.

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Mål med förslaget: Skapa en mer levande torg samt att koppla ihop de olika sidorna av Störtloppsvägen. Öka möjligheterna för uteserveringar vid torget.

Genomförande: Gör en del av Störtloppsvägen till gåfartsgata (se Åkersberga centrum som exempel). Låt beläggningen med smågatsten gå över Störtloppsvägen. Låt hastigheten bli låg, 7 Km/h som vid gågata. Gåytorna blir då större även vid husen vilket ger yta för restaurangerna för mer bord.

LÄS ÄVEN: Förslag: Nya torget vid Telefonplan är en död yta – detta måste göras

På torget skapar man yta för till exempel sommarcafé/ glassbar och gör det till ett ”sommartorg”. Finns liknande i centrala Stockholm (till exempel vid Mariatorget, Swedenborgsgatan)

Se bifogade skisser för hur det kan se ut. Då man med vårt förslag minskar antal p-platser utmed Störtloppsvägen föreslår vi att man utökar antalet parkeringsplatser vid parkeringen under tunnelbanan så det totala antalet platser blir samma antal som idag. Se bifogade skisser för mer information hur vi tänker.

Vi kommer gärna på ett möte med stadsdelsnämnden och beskriver vårt förslag.

Erik Lindeberg, Mälarhöjden, Pernilla Snis, Västertorp, Fredrik Pettersson, Mälarhöjden

Medborgarförslaget är inskickat till Hägersten-Älvsjös stadsdelsnämnd

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

I helgen exploderade en kraftig sprängladdning utanför restaurang Tarantella i Bredäng. Skadorna blev omfattande på lokalen. Hur reagerade du på explosionen?

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Sam, Axelsberg
– Jag fick ett meddelande från en vän som skickade en bild på den totala förstörelsen. Jag blev chockad! Min vän hade en timme före bomben kommit hem från Marocko och han bor nära restaurangen så han kände explosionen. Och han kände sig helt oskyddad. Jag vet inte om detta kommer upphöra. Men jag har hoppet kvar. 

 Pia, Bredäng 
– Jag såg det på nätet när jag vaknade. Förfärligt, förskräckligt… Man blev glad att ingen skadades.

 

 Lasse, Sätra
– Jag kommer från Sätra så jag läste bara nyheterna. Ska detta aldrig ta slut? Det är synd om de som driver restaurangen. Att de inte får  vara i fred.

 Mats, Telefonplan 
– Jag bor inte här så jag såg detta på nyheterna. Tråkigt att det hände. Det måste ha varit en kraftig smäll för det är ju mycket skador. Det är jättebra att de kommer bygga upp restaurangen igen.  

 

Mohammed, Fruängen
– Vi ska inte behöva gömma oss från sådana hot. Det är organiserat våld. Ibland är jag rädd, framför allt när det gäller mina barn. Att ägaren ska bygga upp restaurangen igen – det är mod! Modigt! Det är så vi bekämpar djävulen.Vi har rätt att leva och vara säkra i samhället. 

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 12:30, 15 januari 2025
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: