Annons:
Annons:

logo

Följare 19,5k

Insändare: Vad är det för fel på utbärningen av posten?

Publicerad 15:19, 11 februari 2021

INSÄNDARE. Min man och jag prenumererar på tidningar, bland annat Aftonbladets TV-tidning som borde komma varje vecka, måndag, senast på tisdag eftersom tidningen innehåller TV-programmet från onsdag till nästkommande tisdag.

Varken förra veckan eller denna vecka fick vi våra tidningar. Inte nog med det, jag väntar ett brev från Axelsbergs Vårdcentral som enligt min husläkare postades den 25 januari.

Jag ringde Aftonbladet redan förra veckan som lovade skicka en ny, då gällande tidning, den kom inte. Samma sak gäller min mans tidningar, bland annat Kvällsstunden som också skulle skicka ett ex.

LÄS ÄVEN: Insändare: Så kan du stötta Klubbensborg under pandemin

Kontaktade Postnord, de har ingen förklaring och jag bad dem att göra en anmälan och meddela mig vad fick de för svar från utbärar-kontoret. Jag väntar besked.

Det vore intressant om någon annan i området Axelsberg, postnummer 12935 har samma erfarenhet.

ICA-Kuriren har varit klok nog och ändrade utbärningen, numera får vi prenumeranter, tidningen med morgonens DN.

Är det någon som vet vad är det för fel på sorteringen/utbärningen i vårt område?

Vera Karlsson, Axelsberg

Better neighborhood

redaktionen@battrestadsdel.se

  • Kommentera
Annons:
Annons:
Annons:

Nyheter

Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PRENUMERERA

KALENDER

MEDBORGARFÖRSLAG

Läs om olika förslag som medborgare lämnar in till sin stadsdelsnämnd. Du kan också lämna in ett själv.

Lämna in medborgarförslag
Dagens Fråga

Australien har nyligen förbjudit sociala medier för barn under 16 år. Förbudet diskuteras nu i regeringen, att eventuellt införa ett liknande förbjud även i Sverige.

Hur reagerar du på förslaget att barn under 16 år inte skall kunna skapa konto på sociala medier? 

Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här

Ulf, Hägersten
– Jag har hört om det på nyheterna och det kommer aldrig att fungera. Vem ska sköta dem, vem ska övervaka det, ska polisen göra det? Nej. De har annat att göra, det är trams, politiker ska inte hålla på med sånt, det är tramsfråga, det har viktigare saker att göra än att reglera om barn ska surfa på nätet.

Benita, Vårby gård
– Jag tycker att det är en bra idé. Alla ungdomar fastnar ju i sociala medier. När de börjar så kan de inte sluta. De mobbar varandra och det som pågår är negativt. En åldersgräns på 16 år är bra tycker jag.  

Linnea, Botkyrka
– Jag tycker att det är jättebra, för att ungdomar är beroende av sociala medier och jag tror att det påverkar deras utveckling och deras skolgång. Jag tycker att det skulle vara bra om regeln kom till Sverige. 16-årsgräns är bra. 

Anne- lie, Botkyrka
– Jag tycker att det är bra med förbud för barn och ungdomar, det finns jättemycket hemska saker som våld och mobbning. Fast det är jättesvårt att kunna sätta det förbudet eftersom det kan vara svårtt att få det att fungera. Jag tycker att en åldersgräns på 16 år är bra. 

Sandip, Hallunda
– Det är okej.Lagen är bra. Jag tycker att Sverige ska ha samma lag. Sociala medier behöver restriktioner.

Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!

Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla:  redaktionen@battrestadsdel.se

Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519

Publicerad 11:08, 20 december 2024
Annonser
Annons:
Annonser
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:alla-casinon-2020
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
PolisNotiser
Podcast
KÖP-BYT-SÄLJ

Köp eller sälj dina prylar lokalt! Gå med i Facebookgruppen Köp Byt Sälj - Vi som bor i Hägersten

Annons: