Krönika: Folkfest och valkampanj i villaförorten
Åsikter mälarhöjden Publicerad 08:37, 10 juli 2026Publicerades i tidningen Socialpolitik 2026.07.08
KRÖNIKA. När Mälarhöjdsföreningen fyller 125 år hölls ”Vårens bästa Mälarhöjdsfest” i maj. En annan typ av folkfest än i Rågsved som jag nyligen besökte.
Jag tar röda linjen mot Mälarhöjden i södra Stockholm. Solen skiner, det är varmt och himlen är klarblå över ett grönskande, blommande idylliskt villakvarter. Inte bara himlen är blå utan det första som möter mig är ett blått partytält. Här står L, M, och SD sida vid sida, men KD såg jag inte till.
Jag slås av hur olika det ser ut från ort till ort. För två veckor sedan var jag i Rågsved på Rågswag market och där lyste de blå med sin frånvaro. Men här tycks stämningen vara på topp, det är den lokala politiken som står högst på agendan. En brännande fråga är motviljan mot att bygga nytt, här vill man bevara sina unika och värdefulla grönområden och strukturen med en- eller tvåfamiljshus. Löften om att stå på Mälarhöjdsbornas sida utlovas.
Jag samtalar en stund med de olika politikerna och blir lite road när en man från SD menar att han håller med mig i allt jag säger och tycker precis som jag. Jag svarar att om han tycker som jag så representerar han nog fel parti, men jag får ett stort leende tillbaka, och han menar att med ett kryss på honom så blir det den förändring jag vill se. Valfläsk och valfjäsk.

Partierna har lite smått och gott som de lockar med, det är ju trots allt en marknad och ett valår. Allt från godis, chips, kaffe, pins, rosor och blomfrön. På SD:s bord ligger en glad Jimmie Åkesson i miniatyr, jag tror det är nån slags ”wunderbaum” till bilen och såna har jag aldrig gillat och dessutom har jag ingen bil så han får ligga kvar där han ligger.
På plats finns även Centerpartiet, Miljöpartiet och Socialdemokraterna men Vänsterpartiet såg jag inte till. För både MP och C stod natur och miljö i fokus, här erbjöds små fina godispåsar och askar med budskap, här erbjöds även små fröpåsar eller små plantor att plantera. Jag tog med en liten skrift från SSU, den tar upp ungas oro inför framtiden och idéer om hur jobb för unga kan skapas. En relevant oro då arbetslöshet nått historiska siffror och enligt SSU har Sverige högst ungdomsarbetslöshet i Europa. Deras paroll är ”Gör Ulf Kristersson arbetslös innan du själv blir det”.
Det mest aktivistiska inslaget stod Miljöpartiet för, en person iklädd en dinosauriekiknande dräkt gick igenom marknaden med ett plakat med ett viktigt budskap ”Stoppa artutrotningen” en högst aktuell fråga. Tyvärr missade jag fota dinosaurien men Cecilia Obermüller ställde gärna upp på en bild.

Att huvudfrågor och språkbruk skiljer sig åt blir markant, även hur de olika partierna valt att profilera sig.
Mälarhöjdsföreningen är en förening som får bidrag från stadsdelsförvaltningen. Ett bidrag många verksamheter tyvärr inte längre får i stadens olika stadsdelar. Idag är det fri entré och vi bjuds på välordnat och gemytligt firande i ett villakvarter med anor. Här tycks det vara ”ordning och reda” och här syns inga övervakningskameror, ordningsvakter eller polis till.
Här finns godsaker från ett lokalt café och drycker från ett lokalt bryggeri. Det erbjuds även fjällröding , stenugnsbakat bröd och scoutkebab. Där spårvägsspåret en gång gick står loppisbord och det säljs trädgårdsväxter och erbjuds trädgårdstjänster.
Här finns även Svenska kyrkan, en fastighetsmäklare och en hembygdsförening på plats. Det fikas och äts glass, i scouternas kåta och seglarsällskapets jolle leker barnen nyfiket. En avslappnad stämning av trygghet och framtidstro, här saknas inte tak över huvud och man tycks sitta säkert i båten, fast förankrade. Nån från scen utrycker stolt att ”många som bor i Mälarhöjden vill inte lämna Mälarhöjden”, själv har hennes familj bott här sen 1936.
Jag kan verkligen förstå att det är en förmån och ett privilegium att få bo så här, det andas av gamla anor och traditioner. Från scenen hörs allt från dragspel och unga förmågor som bjuder på jazz. Det delas ut stipendier till Mälarhöjdens tennisklubb, ryttarklubb, seglarskola, scoutkår, en 4H-gård och till simsällskapet som numera håller till i Bredäng. Man har även utsett ”Årets hus i Mälarhöjden”och ”Årets mälarhöjdare”. Stolta tillrop och uppmuntrande applåder hörs från åskådarplats.
Så här välordnat och tryggt skulle alla som vill få ha det tänker jag. Men så enkelt är det inte, vardagsliv och verklighet skiljer sig åt, så har det alltid varit. Långt ifrån alla har valmöjligheter.
Innan jag går bjuds jag på kaffe av en ung moderat. Godis tackar jag nej till, jag är mer för salt och snacks säger jag. Vi pratar en stund, ett bra samtal, sen tackar jag för mig och går vidare. Plötsligt knackar nån på min axel, det är den unga mannen som sprungit ikapp mig, jag får en blå påse chips. Det var fint, jag är hungrig och slår mig ner på en bänk bredvid.
På chipspåsen finns ett budskap och jag tappar plötsligt aptiten: ”Mer pengar över till fredagsmyset. Vi bygger ett rättvisare Sverige, där ansträngning lönar sig, där brott straffar sig och ansvarstagande medborgare känner framtidstro och trygghet”.

Har man svårt att få pengarna att räcka till det mest basala står inte fredagsmyset som prio ett direkt. Och när man vet att ansträngning inte alltid lönar sig oavsett hur hårt man kämpar så skaver budskapet. Och när man ser orättvisor breda ut sig och vet att sanningen är den att ansvarstagande medborgare som kämpar för att göra rätt ändå kan bli straffade.
För vissa av oss är otrygghet mer än en rubrik och brist på framtidstro vardag. Jag äter chipsen trots allt, det är nog som det sägs att nöden har ingen lag.
Jessica Rolfsdotter
GATUSKRIBENTERNA har erfarenheter av psykisk ohälsa, substansberoende och/eller kriminalitet. Texterna speglar dessa erfarenheter och ger perspektiv som sällan hörs. Vi stödjer inte och rättfärdigar inte brott.
Gatuskribenterna startade som ett Arvsfondsprojekt men har sedan 1 juli 2026 ingen finansiering. Tycker du det är viktigt att de här rösterna får fortsätta höras?
Swisha 123 573 21 36
LÄS ÄVEN: Krönika: Så är det att bevaka det lokala parlamentet – förbättringsmöjligheter finns
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjö-Skärholmens bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:





















Följare 19,5k