
Kvinna död efter attack på Ica Maxi i Norsborg
botkyrka Publicerad 22:42, 7 januari 2025På tisdagskvällen skadades en kvinna allvarligt av en gärningsman i eller vid stormarknaden Ica Maxi i Norsborg.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Larmet kom klockan 19:41.
– Personen som skadades är en kvinna i 60-årsåldern. Hon avlider på sjukhus och händelsen rubriceras därför nu som mord. Anhöriga är underrättade, skriver polisen på sin hemsida.
Den skadade personen vårdades först på plats av ambulanspersonal och polis innan hon fördes till sjukhus med helikopter.
Gärningsmannen greps av väktare i butiken och lämnades sedan över till polis.
Personen som gripits är en man i 25-årsåldern. I nuläget har ingen relation mellan de båda personerna kunnat fastställas utan är föremål för fortsatt utredning. Polisen har tagit en kniv i beslag som gärningsmannen misstänks ha använt.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Bostadsrättsförening i Aspudden på gång att bemöta kritiken
- REPLIK: Därför sätter vi upp staket i Aspuddens centrum
- Därför gör Hägersten-Älvsjö tummen ner för nya radhus i Långbro park
- Med inspiration från USA: Entreprenör öppnar lekland med nytt koncept i Liljeholmen
- Debatt: Delar av torget i Aspudden stängs – egoistiskt och historielöst
Följare 19,5k