Hägersten gör succé på Vårsalongen – möt tre av konstnärerna
Hägersten-Älvsjö Publicerad 15:48, 17 februari 2025I år är det lätt att hitta verk från vårt stadsdelsområde på Vårsalongen på Liljevalchs. Av 177 konstnärer är hela 13 från Hägersten.
– Jag har varit konstnär i hela mitt liv, men inte skickat in tidigare. Nu visste jag att det här verket är riktigt bra, säger Ann-Sofie Axelsson, 69, i Mälarhöjden.
Välkommen att prenumerera på Bättre stadsdel – här
Vårsalongen på Liljevalchs konsthall på Djurgården är en publikdragare och ett säkert vårtecken sedan 1921. Många söker, både etablerade och mer okända konstnärer, och i år var det nära 4 000 som ville komma med.
Ann-Sofie Axelssons verk ”En fredlig armé – plats för samtal” består av 35 låga pallar, materialet är trä och olja, och alla pallar är lika i formen, men målade i unika färgkombinationer.

– De här pallarna behövde komma till en plats där många ser dem, säger Ann-Sofie Axelsson, som ser framför sig hur konfrontativa makthavare sitter på huk och väljer att lösa konflikter genom samtal i stället för gräl:
– När man sitter på en låg pall blir det mer lågmält, man blir mer ödmjuk och lyssnar, eftersom det inte går att sitta på sina höga hästar och bråka.

Hanna Järgenstedt, 29, bor i Västberga, har gått ut Konstfack och hennes bidrag heter ”I want to know what love is”, alltså samma titel som på rockbandet Foreigners power ballad från 1984.

Verket är en blå, tre och en halv meter lång bil av papier maché och en animerad film visas på vindrutan. Att sitta i bilen på Vårsalongen är inte möjligt, den blev alltför tillknycklad av konstälskande bilentusiaster under Konstfacks vårutställning.
– Folk säger att de älskar bilen och den väcker mer uppmärksamhet än filmen, säger Hanna Järgenstedt.

Filmen handlar om en tjej som liftar till Berlin för att söka upp ”en snygg dj som hon tror att hon har något på gång med”:
– Historien är plockad ur verkligheten, men allt är inte sant…

Diana Lazare, 36, i Midsommarkransen, går nu efter tio år i modebranschen den sista terminen på Konstfacks textilprogram. Hon har i pärlstickning, glas och metall skapat två hyllningar till en stapelvara i köket: snabbmakaronen.
– Vi äter det tre, fyra gånger i veckan, det är den bästa rätten när man har småbarn, säger Diana Lazare, som var med på Vårsalongen även förra året, då med en portal i textil, som en hälsning till mjukisdjuren i Nybohovshissens tunnel i Liljeholmen.
Inspirationen i år kommer från det klassiska och symbolmättade måleriet som föreställer dukade bord, ett återkommande motiv sedan antiken. I samband med ett skolprojekt med firman Svenskt tenn fick Diana Lazare idén att uppmärksamma just den enkla snabbmakaronen, i mer påkostade material.

– Det är lite bisarrt och konstigt, jag tycker att det är så kul att få leka som vuxen och få leva ut mina fantasier, säger Diana Lazare.

Övriga Hägerstenskonstnärer är:
Sarai Alvarez Riveros, Robert Bergh, Anna Berglund, Rolf Bergström, Edwin Bjurling, Ebba Bruce, Julia Heurling, Anita Honart, Sten-Yngve Johansson och Siri Pettersson.
Vårsalongen har öppet alla dagar i veckan och pågår till den 27 april 2025.
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Vill du skriva en debattartikel eller en insändare? Eller en krönika? Gör det. Mejla: redaktionen@battrestadsdel.se
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Händer i helgen 8-10 maj i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen: 18 tips
- AI fortsätter rädda liv i t-banan: Så många livsfarliga situationer har stoppats
- Polisen: Här sker flest telefonbedrägerier – så skyddar du dig
- Lista: Här spelar Parkteatern i sommar – 9 platser i Hägersten-Älvsjö-Skärholmen
- Oro inför rivning av Västertorpshallen: Olyckligt



















Följare 19,5k