
Krönika: Vi nätseniorer vill lära oss mer om AI och IT – hur gör vi?
Hägersten-Älvsjö Publicerad 22:48, 19 juli 2024KRÖNIKA. I slutet av 1990-talet och, om jag minns rätt, en bit in efter millennieskiftet, var jag med i en grupp pensionärer som hjälpte varandra att förstå vad vi kunde använda datorer och mobiler till – och hur.
På den tiden hade man inte myntat begreppet smartphones – vi kände oss lite som smärtfåns. Men Erik, som basade för ungdomsverksamhet i lokalen Hövdingagården i Aspudden, hjälpte oss med uppkoppling till internet så vi kunde söka efter kunskap. Fika fixade vi själva.
Här kan du prenumerera på Bättre Stadsdel
I början var det mest PC som gällde men ju mer man kunde uträtta ärenden via mobilen flyttades fokus. Flera hade fått hjälp av barn och barnbarn, men alltför ofta var ungdomarna så snabba att mormor eller farfar inte förstod vad de gjorde. Men, genom att poola våra färdigheter lyckades vi förkovra oss.
LÄS ÄVEN: Debatt: Öppet brev till Abit Dundar om Hövdingagården
Ibland kunde vi bjuda in föreläsare för att tala om ämnen som säkerhet, banktjänster, bokbeställning från Stadsbiblioteket och andra program. Jag tror att Mats Falck och Alexander Farnsworth på Bättre stadsdel kom en gång och berättade om sociala medier och digital tidningsverksamhet.
Tyvärr stängdes Hövdingagården och vi hittade ingen annan lämplig lokal. Gruppen upplöstes, men behovet att hänga med finns kvar, hos mig, hos andra äldre och även yngre tror jag. Hur gör man när man förväntas behärska ny teknik? Det tycks vara så att ”trial and error” – att gissa hur man gör och hoppas det inte går åt helvete – är det som gäller.
För närvarande surfar jag ganska bra via wifi i lägenheten men när jag är ute går det inte. Jag begriper att det är en inställningsfråga – inte min inställning utan den i min smartphone). Men hur?
Support från min leverantör sker via chatt eller mejl, inte telefon, så jag har mejlet. Åtminstone hör jag inte ”Var god dröj” men det dröjer nog innan jag får svar och det är inte helt säkert att jag förstår hur jag ska göra.
LÄS ÄVEN: Debatt: Vart ska vi alla barn nu ta vägen efter skoltid?
Men plötsligt kom jag ihåg att SeniorNet som hjälper 55-plussare med vardags IT-problem kanske kan fixa. Närmaste SeniorNet förening är på Södermalm: snso.se/om-klubben. Döm om min förvåning – deras internetcafé, Kanelbullen, har öppet på måndagar 13 till 16 även under juli och augusti. Jag åker till Rosenlundsgatan 44A på måndag!
Det känns lite tråkigt att det inte finns en SeniorNet-förening i vår stadsdel. Kanske vore en idé om PRO och SPF kunde gå ihop och starta en sådan förening efter kontakt med Seniornet.se (medlemmarna i båda pensionärsorganisationerna torde ha ett gemensamt IT/AI-intresse)
Förutom Södermalm finns SeniorNet i Huddinge: huddinge.seniornet.se och Tumba-Hallunda: sites.google.com/site/botkyrkasnb
Tack för att du läser Bättre stadsdel. Du prenumererar väl? Då bygger du samtidigt Hägersten-Älvsjös bästa nyhetsredaktion. Välkommen att prenumerera här. Tack!
Nyhetstips: redaktionen@battrestadsdel.se , 0709-449519
Läs mer:
Mest lästa:
- Debatt: Bostadsrättsföreningar känner sig maktlösa mot Stockholms stad: Maktmissbruk
- Knivman fångad av polis
- Förslag: Så kan Folk i Skärholmen bli ännu bättre
- Het diskussion om byggplanerna i Västertorpsparken: Hoppas vansinnet stoppas
- Krönika: Min förutsägelse om Benjamin Bünyamin Dousa slog in – han är ett föredöme
Följare 19,5k