Mystisk tyrbot utställd i Aspudden
aspudden Publicerad 21:24, 23 juli 2021Just nu ställer elever vid Kulturskolan i Stockholm ut konst mitt i Aspuddens centrum. Det är en blandning av bilder, som självporträtt och en pigg räv. Sousen, 7, har däremot gjort en helt egen, mysko pryl med hjälp av glasspinnar och en silvrig hushållsrulle. Vad en tyrbot är för något? Hm, svårt att förklara. Det förstår bara den som kollar konsten på plats i Aspudden.
LÄS ÄVEN: Helgtips: Covid-säkrad t-banekonst
Utställningen, med 22 verk skapade av barn och ungdomar som är stadigt uppställd och består av inramade affischer, turnerar runt i sommar och är i Aspuddens centrum fram till och med nu på söndag den 25 juli. Bilderna är färgstarka, fantasifulla och fiffiga. Det är tydligt att Kulturskolan i Stockholm inspirerar och lockar fram konstnärliga talanger hos eleverna.

Kulturskolan Stockholm har egna lokaler bland annat i Bredäng, Hägerstensåsen och Gröndal. Utbudet av kurser är rikt: musik, teater, dans, cirkus, konst och medier. Det finns terminskurser, kortkurser och kurser under loven.
De som är mellan 6 och 22 år och bor i Stockholms stad kan gå på kulturskolan, och det går att ansöka nedsatt avgift, helt avgiftsfritt och syskonrabatt.
Text och bild: Maja Aase
Var med och bygg Hägersten-Älvsjös bästa lokala redaktion: Prenumerera på Bättre stadsdel (20kr/mån elller 200kr/år)
Läs mer:
Mest lästa just nu:
- Snart öppnar Stockholms första kommunala bastu – så fungerar den
- Så satsar krogarna inför VM – här visas storbild – de tvekar om utökat alkoholtillstånd
- Nya cykelbron på väg med båt till Slussen – då ska den öppna
- Restauranggrossist i Älvsjö förbjuds hantera kött: Konsumenten ska kunna känna sig trygg
- Debatt: Så ska civila försvaret bli tillgängligt – historiskt uppdrag



















Följare 19,5k